spot_imgspot_img

Uzm.Psk.Dan.Gökçen Kaşıkçı

1988 Rize doğumluyum. Doğu Akdeniz Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik üzerine yapıp alanımda uzmanlaştım. İstanbul Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı eğitimimi tamamladım. Alanımla ilgili bir çok eğitim aldım ve halen eğitimlere devam etmekteyim.

Biraz çalışma hayatınızdan bahseder misiniz?

Meslek hayatıma İstanbul’da 2012 yılında ilkokul ve ortaokul kademelerinde başladım. Çocuk, ergen ve ailelerle halen çalışmaya devam etmekteyim. Boş zamanlarımda insanlara yararlı olmak adına sosyal medyada kendime ait sayfamda(uyandiranpsikoloji) blog yazarlığı yapmaktayım. Ayrıca pandemi sürecinde değişen çalışma sistemi nedeniyle online terapiler ve eğitimler vermekteyim.

Peki Gökçen Hanım, neden Uyandıran Psikoloji ?

İnsan psikolojisinde kişisel gelişimin dönüm noktası farkındalıktır. Eğer içinizde bir uyanış yaşarsanız onu değiştirmek, genişletmek ve güzelleştirmek için yeterli gücü bulabiliyorsunuz. Gazali’nin çok sevdiğim bir sözü vardır: ”Cevizi kırıp özüne inemeyen, hepsini kabuk zanneder.” Ben insanların içlerindeki o sonsuz gücü bulup onu en iyi ölçüde kullanmaları niyetiyle yola çıktım. Bu yüzden Uyandıran Psikoloji.

Gökçen Hanım, daha çok hangi alanlarda çalışıyorsunuz?

Öncelikle kendi içinde bir uyanış arayışında olan, içe bakmak isteyen herkesle çalışıyorum.

Akademik konularda; eğitim danışmanlığı, özellikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarla çalışmaktayım.Aycıra sınav motivasyonu ve sınav kaygısı çalışmaktayım.

Kişisel konularda;stres,kaygı,panik bozukluk,travma,OKB,fobiler,çiftler arası ilişkiler, aile danışmanlığı ve çocuk psikoloji vb. konularda çalışmaktayım.

Bize aldığınız eğitimlerden biraz bahseder misiniz?

Bilişsel davranışçı terapi, oyun terapisi,terapötik kartlar, kısa süreli çözüm odaklı terapi,hipnotik yeniden işleme semineri, aile danışmanlığı,moxo dikkat testi uygulayıcı eğitimlerini tamamladım.Ayrıca daha bir çok eğitim seminerleri ve kongrelere katılım göstermiş bulunmaktayım.

Gökçen Hanım, yaptığınız işte sizi motive eden kaynaklarınız nelerdir?

Deniz yıldızı hikayesini anlatarak cevap vermek isterim. Yazı yazmak için okyanus sahillerine giden bir yazar, sabaha karşı kumsalda dans eder gibi hareketler yapan birini görür. Biraz yaklaşınca , bu kişinin sahile vuran denizyıldızlarını, okyanusa atan genç bir adam olduğunu fark eder. Genç adama yaklaşır:

– Neden denizyıldızlarını okyanusa atıyorsun?

Genç adam yanıtlar;

– Birazdan güneş yükselip, sular çekilecek.

Onları suya atmazsam ölecekler. Yazar sorar;

– Kilometrelerce sahil , binlerce denizyıldızı var.

Ne fark eder ki?

Genç adam eğilir, yerden bir denizyıldızı

daha alır, okyanusa fırlatır.

– Onun için fark etti ama…

Beni motive eden de,bir deniz yıldızının hayatına dokunabilmek.Danışanlarımın yüzlerinde ki o uyanışla gelen ışıldamayı görmek bana yetiyor.

Peki biraz da terapi sürecinden bahseder misiniz? Tam olarak nasıl bir süreç?

Tabi, temel olarak şunları söyleyebilirim; öncelikle kişiyi en iyi şekilde tanıma süreciyle ilerler ve sonra danışanın terapiye getirdiği konu üzerinden çalışmaya başlarız. Danışan için en uygun yöntem ve teknik neyse onunla ilerliyoruz. Çözüm seçeneklerine beraber karar veriyoruz.

Terapi süreci ne kadar sürüyor?

Terapi gönüllülük isteyen bir süreçtir. Danışanlar istedikleri zaman süreci sonlandırabilirler. Ancak uygulanan kuram ve tekniğe göre ,danışanın direnç ve sabrına göre süreç değişkenlik gösterir. Bir de tabi aile danışmanlığı bireysele göre daha farklı ,biraz daha uzun sürebiliyor. Ancak net bir sayı vermek doğru olmaz.

Önceki İçerikEzgi Karaman
Sonraki İçerikDyt. Aylin Güngör

Son Konular