spot_img

Berrak Semalar, Fırtınalı Zamanlar: 2024 Macar-Türk Kültür Yılı Etkinlikleri

Avrupa Birliği (AB) Konseyi “Macar Dönem Başkanlığı” ve “2024 Macar-Türk Kültür Yılı” çerçevesinde, Ankara’da düzenlenen “Berrak Semalar, Fırtınalı Zamanlar” başlıklı güzel sanatlar sergisi büyük ilgi gördü. Etkinlik, Budapeşte Opera Tiyatrosu’nun muhteşem gösterisi ile taçlandı.

Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde gerçekleşen açılış törenine; Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Erkan Tarhan, Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanlığı’ndan Gabor Csaba, Ankara’daki diplomatik misyon temsilcileri ve çok sayıda sanatsever katıldı. Ayrıca, cemiyet hayatının tanınmış isimleri Sertaç Darcan, Yıldız Sağlam ve Sohhox dergisinin sahibi Reklamcı Ali Yıldız da etkinlikte yer aldı.

Açılış Töreni

İki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan serginin açılış töreninde, Büyükelçi Viktor Matis misafirlere etkinliğe olan ilgilerinden dolayı teşekkür etti. Sergideki eserlerin koleksiyoncusu Gabor Kovacs, kalbinin bir parçası olarak nitelendirdiği koleksiyonunu sanatseverlerle paylaşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konuşmalar ve Değerlendirmeler

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Erkan Tarhan, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, Türkiye ile Macaristan arasındaki iyi ilişkilere dikkat çekti. Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanlığı’ndan Gabor Csaba ise sergideki eserlerin çok değerli ve özel bir koleksiyon olduğuna işaret ederek, eserlerin tarihine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Macaristan’ın Türkiye’nin AB ile ilişkilerindeki katkılarına değinerek, iki ülke arasındaki işbirliğinin önemini vurguladı.

Budapeşte Opera Tiyatrosu Gösterisi ve Kokteyl

Sergi açılışının ardından, konuklar açılış kokteylinde sohbet etme fırsatı buldular. Sohhox dergisi sahibi Ali Yıldız’ın da katıldığı etkinlikte, konuşmaların ardından Budapeşte Opera Tiyatrosu’nun gösterisi büyük ilgiyle izlendi. Sergi ve gösteri, kültürel işbirliğini pekiştiren unutulmaz bir etkinlik olarak hafızalarda yer etti.

Bu önemli etkinlik, Macaristan ve Türkiye arasındaki kültürel bağları güçlendirirken, sanatın evrensel dilinin sınırları aşan bir köprü olduğunu bir kez daha gösterdi. Sohhox İş Dünyası ve Hayat Dergisi olarak, bu tür etkinliklerin takipçisi olacağımızı ve siz değerli okurlarımıza aktarmaya devam edeceğimizi belirtmek isteriz.

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles