spot_img

M. Mert EKİN

1972 Ankara Doğumluyum.Her zaman mezunu olmaktan gurur duyduğum TED Ankara Koleji Mezunuyum. Bitirilmesi çok zor olarak bilinen ODTÜ Fizik bölümünü bitirdim fakat halen amatör olarak ilgilendiğim Fizik dalında hiç aktif olarak çalışmadım. Bir temel bilim okumanın kazandırdığı analitik düşünce yapısı edinmenin kazanımlarını iş hayatım boyunca yaşadım ve halen faydasını görmekteyim. İş hayatım boyunca sanayinin çeşitli kollarında faaliyet gösteren aile şirketimizde yöneticilik yapmanın yanı sıra bilişim ve bilgi güvenliği konularına ilgim ve bu konularda çalışmalarım sürekli devam etmekte idi. Bilgi güvenliği, İş sürekliliği, Risk Yönetimi ve İç Tetkik alanlarında birçok projede yer almış olarak Hali Hazırda Kişisel Verilerin Korunması Kanununa uyumluluk üzerine Danışmanlık hizmeti vermekteyim.Bununla yetinmeyerek “Uluslararası Gizlilik Uzmanı ve Yöneticisi(Certified International Privay Proffesional & Manager)” ünvanını da alarak kariyerimi uluslararası platforma taşımış bulunmaktayım..

Günümüzde, gelişen Teknoloji ile birlikte geçmişte kağıt üzerinde işlem gören ve muhafaza edilen kişisel veriler, büyük çoğunlukla dijital ortamlarda işlenmeye ve saklanmaya başlamıştır. Bu durum veri üretimini hızlandırıp daha önce hiç olmadığı kadar veri üretimine olanak sağlamış olmakla birlikte kötü amaçlı yazılımlar vasıtasıyla siber saldırılar sonucu yetkisiz ve kötü niyetli kişilerin verilere erişimini mümkün kılmıştır.

Bilgi ve İletişim alanında yaşanan gelişmeler bir taraftan toplumsal kalkınmanın vazgeçilmezi haline gelirken diğer taraftan kişisel verilerimizin mahremiyetini tehdit etmekte ve hak ihlaline sebebiyet vermektedir. Veri güvenliği bu sebeple dijital dönüşümün temel unsurlarından biri haline gelmiştir.
Bilgi ve İletişim alanında yaşanan gelişmeler bir taraftan toplumsal kalkınmanın vazgeçilmezi haline gelirken diğer taraftan kişisel verilerimizin mahremiyetini tehdit etmekte ve hak ihlaline sebebiyet vermektedir. Veri güvenliği bu sebeple dijital dönüşümün temel unsurlarından biri haline gelmiştir.

Nisan 2018 tarihinde tamamen yürürlüğe girmiş olan 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu; yalnız en temel Anayasal Haklarımızdan “Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; …kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir.” hükmüne ithafen yürürlüğe girmiş bir Kanun olarak değerlendirilmemelidir.

Bu Kanun ve dahi Kanuna uyumlulaştırma çalışmaları, İşletme ve kurumlarda Strateji Geliştirme, Süreç Yönetimi, Risk Yönetimi, Bilgi Güvenliği Yönetimi, İş Sürekliliği Yönetimi gibi yönetişimsel gelişme ve kavramları; Hukuk, Süreç analizi ve Bilişim Teknolojileri gibi 3 farklı disiplini aynı potada eriterek, insan kaynaklarında daha efektif kullanım, risk senaryolarının azalması, yaşamakta olduğumuz teknoloji çağında kurumların en değerli varlığı olan verinin sınıflandırılarak güvenliğinin sağlanması ve erişimin hızlanmasıyla iş devamlılığı açısından farklı olarak saklanmasını da sağlayan son yılların en kapsamlı mevzuat değişikliğidir.

Unutmayalım lütfen (If you care do not share) Önemsiyorsanız paylaşmayın ve (Privacy Matters) Mahremiyetiniz önemlidir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles