spot_img

Merve Gezgin

PANDEMİ SÜRECİ BİZİ NASIL ETKİLİYOR ?

Bulaşıcılığı çok yüksek olan ve özellikle 60 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan bireyler için ölümcül olabilen bir viral enfeksiyonun söz konusu olduğu şu günlerde insanlarda sağlığını kaybetme korkusu, sevdiklerine hastalık bulaştırma kaygısı gibi endişeler ön plana çıkıyor. Bu endişelerin ruh sağlığı üzerinde oluşturduğu baskı şiddetlendiği zaman sağlıklı düşünebilme yeteneğini kaybetme olasılığı artıyor. Buna ek olarak salgına bağlı olarak maddi geliri azalan kişilerde ekonomik kaygıların oluşturduğu stres ile sosyal izolasyon nedeniyle aile ve arkadaşlarla görüşememe gibi nedenlere bağlı olarak da psikolojik sorunlar gelişebiliyor.

BU SÜREÇTE NELERE DİKKAT EDEBİLİRİZ?
Pandemi ile birlikte birçok iş yerinin evden çalışma sistemine geçtiği görülüyor. Bu dönemde evden çalışan bireyler, emekliler, ev hanımları, gençler ve evde karantina altında kalma imkanı olan herkes, evdeki zamanını verimli geçirmeye özen gösterebilir, uzun zamandır özledikleri serbest zaman aktivitelerine yönelebilir. Evde yapılabilecek egzersizlerle düzenli bir egzersiz planı oluşturmak hem fizyolojik hem de psikolojik sağlığın korunması açısından oldukça etkili. Egzersiz sonrasında vücutta serotonin adlı mutluluk hormonunun üretiminin artması, psikolojik sorunların önlenmesinde önemli bir etki sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra kaliteli zaman geçirmek ve ruhu dinlendirmek de önemli. Dinlendirici müzikler dinlemek, kötü düşüncelerden uzak durmak ve iyimser kalmaya çalışmak, salgın sonrasında yapılacak aktiviteleri planlamak, kitap okumak ve hobilere vakit ayırmak psikolojik sağlığı korumanın kilit noktaları arasında yer alıyor.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles