spot_img

14 Mart Tıp Bayramı Kadriye Ciritci

14 Mart Tıp Bayramı , her yıl yapılan, kutlamalardan bu yıl daha çok önem arzetmektedir.
1 yıldır devam eden Korona virüs salgını nedeniyle bir çok sağlık emekçimizi kaybettik. Gecelerini , gündüze katan vefakar , cefakar sağlıkçılarımızın haklarını ne yaparsak , yapalım ödeyemeyiz. Kaybettiklerimizin yerleri asla dolmaz . Onları saygıyla, rahmetle, şükranla anıyor, kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Acılarını derinden paylaşıyorum.
14 Mart tıp Bayramı nasıl meydana gelmiş ? neden kutlanıyor, tarihçesini hiç merak ettiniz mi? Kısaca bir bakalım isterseniz.

14 Mart 1827 tarihinde, II. Mahmut döneminde ilk cerrahhane, ”Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire” adıyla kurulur.
Tıp Bayramı ilk kez 14 Mart 1919 tarihinde işgal altındaki İstanbul’da kutlanır.
İşgali protesto etmek için toplanan ve aralarında tıbbiye 3. sınıf öğrencisi olan Hikmet Boran’ın bulunduğu tıp okulu öğrencileri ve dönemin ünlü doktorları bu kutlamaya destek olurlar. Gösteriler sağlık emekçilerinin vatan savunma hareketi olarak kabul edilir.
Günümüzde Tıp Bayramı, tıp alanında çalışanların hizmet sorunlarını iyileştirilmesi tartışılarak ve sağlıkçıların bilime katkıları ödüllendirilerek , her yıl kutlanmaya devam etmektedir. Modern tıp eğitimlerinin başladığı gün olarak kabul edilen 14 Mart Tıp Bayramında, tüm sağlıkçılarımızın Tıp Bayramını tüm kalbimle kutlar , haklarının iyileştirilmesini ve salgında görevi başında aldığı virüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlıkçılarımıza şehitlik mertebesinin verilmesini dilerim.

Sevgi ve saygımla .

Kadriye Ciritci
Yazar
ModdaTurkey Dergi
Yardımcı Konular Editörü
Joblifes İş Dünyası
Dergi Editörü
Voyage Dergi
Gezi Yazarı

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles