spot_img

Umut KILINÇ LinkedIn Reklam Pazarlama

LinkedIn Nedir ?

LinkedIn, iş dünyasında olanların ve var olmak isteyen kişilerin etkin iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan profesyonel sosyal iş ağı ve sosyal paylaşım platformu olup “dünyanın en büyük profesyonel ağı” olarak adlandırılmaktadır. Umut Kılınç olarak size burada Çözümler sunuyorum.

LinkedIn’ in diğer sosyal medyalardan farkı nedir ?

LinkedIn’in diğer sosyal medya platformlarından en önemli farkı, daha profesyonel, daha resmi ve oluşudur.  Bir Hubspot araştırmasına göre, LinkedIn diğer sosyal medyalardan 3 kat daha fazla etkileşim üretmekte ve LinkedIn trafiğinin % 99,62’si organiktir. Sahte beğeni ve takipçi satın alınamıyor.

LinkedIn Kullanım Oranları Nasıl ?

2021 verilerine göre; dünyada 200’den fazla ülke ve bölgede 766 milyon kullanıcısı bulunmakta olup ülkemizde ise, 10 milyon kullanıcıya ulaşmıştır.  LinkedIn, dünyada en hızlı Türkiye’de büyümektedir.

LinkedIn’de kimler Canlı Yayın yapabiliyor ?

LinkedIn, Türkiye’de Mart 2020’den itibaren çok sınırlı sayıda kişiye (25) LinkedIn Live olarak bilinen canlı yayın yetkisi vermeye başlamıştır. Bunlardan biride Umut Kılınç olarak benim. Sadece başvurusu kabul edilerek onay alan üyeler LinkedIn’de canlı yayınlar yapmaya ve gerçekleştirmeye yetkilidir. İsteyen herkesin canlı yayın yapabildiği Instagram, YouTube ve diğer platformlardan en önemli farklarından biri de budur.

Linkedin Live dijital pazarlamada şirketlerin yeni kanalı haline geldi, canlı yayında neler yapılabilir ?

Ürün ve hizmet duyuruları, soru-cevap oturumları, toplantılar, görüşmeler, ödül törenleri ve pek çok etkinlik yer alabilmektedir. Şirketler linkedIn Live canlı yayınlarında doğru stratejiler kurgulayarak canlı yayınlar ve video içeriklerinin gücünden maksimum fayda sağlamaktadırlar.

Kurumlar neden LinkedIn’i pazarlama ve reklam faaliyetlerinde kullanmalılar ?

Kurumsal pazarlamacılar 3’te 1’inden fazlası LinkedIn’in işletmeleri için gelir sağladığını belirtiyor. Bu oran,  Twitter’dan 3 kat, Facebook’tan 4 kat ve Instagram’dan 19 kat daha fazladır. LinkedIn, B2B pazarlamacılarının kaliteli içeriği % 94 oranında dağıtmak için kullandıkları 1 numaralı kanaldır ve  potansiyel müşterilerin % 80’i LinkedIn’den, % 13’ü Twitter’dan ve % 7’si Facebook’tan gelmektedir.

Ülkemizde sınırlı sayıda kişide olan canlı yayın yapma yetkisini çok kısa sürede LinkedIn’den aldınız, geçtiğimiz günlerde de kurduğunuz Work & VISION da canlı yayın yetkisi aldı, bu nasıl oldu ?  

Uzmanlık alanımla ilgili objektif perspektifle özgün içerik üretip LinkedIn’de paylaşmaya başladığım görüşlerim ve yorumlarım kullanıcıların büyük beğenisiyle karşılaştı. Takipçilerim birkaç ayda 10 bin sınırına dayanınca Linkedin Live yayınlarına konuk olarak davet edildim. Kısa bir süre sonra ben de başvuru yaptım. İlk başvurumda iki hafta içinde bu yetkiyi almamı mucize olarak değerlendirenler oldu. Her hafta farklı format ve içeriklerde canlı yayınlar yapmaktayım. Ayrıca yakın zamanda kurmuş olduğum çalışma hayatına yönelik haber ve güncel gelişmelerin olduğu Work & VISION platformu da yoğun etkileşim almaya başladığı için başvuruda bulunarak canlı yayın yetkisini aldım ve şu anda oradan da farklı formatlarda canlı yayınlar yapılıyor.

Canlı yayına katılan birey ve şirketler için kazanımlar neler ?

Hem kurumsal hem de kişisel markanızı büyütebilirsiniz. Hizmetlerinizi ve ürünlerinizi daha iyi tanıtabilirsiniz. Doğru hedef kitlenizle birebir buluşabilir, geniş kitlelerle sıcak iletişim kurabilir ve şirketlerle yüksek etkileşim içine girebilirsiniz. İnteraktif canlı yayınlarla bağlantılarınız ve katılımcılarla birebir iletişime geçebilir, hem nitelikli iş gücüne hem potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz.

Şu anda sizin rakamlarınız neler ?

Linkedin Takipçi Sayısı                                         : 15. 000+  Kişi

Linkedin Aylık Ortalama Gönderi Erişimi              : 540.000 Görüntülenme

Linkedin Live Canlı Yayın Aylık Ortalama Erişimi : 75.000 Görüntülenme

Canlı Yayın İzlenme                                              : 2000- 3000 Görüntülenme

Takipçi Kitlesi (Çoğunluk)                                       : Kurumsal ve Uluslar arası Şirket Üst Yönetim Ekipleri, Kurumsal İletişim, Pazarlama, İnsan Kaynakları, Satış Ağırlıklı Departman Çalışanları, Yeni Mezun ve Öğrenciler.

Bugüne kadar sizin canlı yayınlarınıza konuk olan bilinen şirket ve katılımcılardan bazıları kimlerdir ?

Teknoloji İletişimcisi, Dr. Sertaç Doğanay

Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü, Tuğrul Ağırbaş

E-Bebek Kurucusu ve Genel Müdürü, Halil Erdoğmuş

KPMG Şirket Ortağı, Murat Palaoğlu

İstanbul Devlet Opera Sanatçısı, Doç. Burcu Soysev

Weidmüller Türkiye, Kafkaslar ve Orta Asya Genel Müdürü, Birol ATAY

General Electric Digital Genel Müdürü, Uygar DOYURAN

Duracell Türkiye, İsrail ve Kafkaslar Genel Müdürü Kerem SİNANOĞLU

Psikiyatrist Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur

TAV Technologies Genel Müdürü, Kerem ÖZTÜRK

CocaCola İçecek Ürdün Genel Müdürü , Cem Kandemir

NOTE Cosmetics Genel Müdürü, Beril Koparal ERGÜN

Makers Türkiye Kurucusu, Ongun TAN

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles