spot_img

Aile ve cinsel terapi danışmanı Belkıs Rüzgar Çevik

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI
Cinsel bir eylem sonucunda yumurta ve spermin follop tüplerinde birleşmesi sonucu döllenme meydana gelir döllenme ile birlikte insan cinsiyeti oluşur . Döllenmiş yumurta henüz anne rahmine düşmemiştir , hiçbir organ oluşmamıştır ama cinselliğin temeli tüplerde atılmıştır cinsellik ; cinsel organları değil, tüm bedeni ve aklı , davranışları , insanların kimliğini , kişilik yapısını, içeren bir olgudur. Henüz anne rahmine düşmeden fallop tüplerinde , başlayıp ömür boyu devam eden yaşamın en önemli bir parçasıdır,  yani cinsellik insanı kadın veya erkek yapan olmazsa olmamızdır. Hiç bir organımız oluşmadan önce cinsiyetimiz belli olmuştur eğer kromozom yapısı xx ise kız çocuğu xy ise erkek çocuk olacaktır. Cinsellik genetiğimizdir.
Cinsellik bu kadar önemli iken neden bu kadar basite indirilir. Adeta toplumda yok sayılır . Konuşulmaz . Cinsel eğitim verilmez. sonuç olarak toplumsal bir soruna dönüşür . Cinsel işlev bozukluklarına neden olur. Cinsel işlev bozuklukları toplumda çok sık , yüzde 30 oranında görülür. Yaşantımızdaki çıkmazlar sıkıntılar cinsel işlev bozukluklarına , cinsel işlev bozuklukları yaşantımızda sıkıntılara çıkmazlara neden olur. Kısır bir döngü de debelenip dururuz. Toplumda en fazla görülen cinsel işlev bozuklukları erkeklerde erken boşalma, kadınlar da ise vajinismustur. Sertleşme bozukluğu , orgazm bozuklukları , disparoni yani ağrılı cinsel ilişki , cinsel isteksizlik diğer cinsel işlev bozuklukları arasında yer alır.
Cinsel işlev bozukluklarının nedenleri fizyolojik ve psikolojik nedenlerdir , çoğunlukla psikolojik kaynaklıdır. Şeker hastalığı , Yüksek tansiyon veya düşük tansiyon , psikiyatrik ilaç kullanımı , alkol ve madde bağımlılığı , prostat , menapoz ,yaşlılık bunlar bedensel fizyolojik nedenlere sebeb olurken , cinsel eğitimsizlik , cinsel mitler , tutucu toplumda büyüme , bozuk aile ilişkileri , travmatik cinsel deneyimler, performans kaygısı gibi nedenler psikolojik nedenleri oluşturur. Cinsel işlev bozukluğu yaşayan insanlar çoğu zaman bunu kendi iç dünyalarında yaşarlar kimseye anlatmazlar , bunun en önemli nedeni eğitimsizliktir . Çözümü çok basit olan bir vajinismus sorunu için kadınlar yıllarca kimseye söylemeden bunu kendi iç dünyalarında yaşarlar bunun bir çözümünün olmadığını düşünürler kimseye söylemezler aradan yıllar geçer gider . Bu şekilde 20-30 yıl yaşayan bayanlar ve çiftler var.
Bizim toplumumuzda daha sık görülmesinin nedeni ise cinsel mitler , kişilik bozuklukları ve cinsel bilgi eksikliğidir. Kişilik bozuklukları 0-6 yaş döneminde temelini atar. Yetişkinlikte cinsel işlev bozukluklarına neden olur. Cinsel mitler doğru olduğunu zannettigimiz hurafeler yanlış inanışlardır. Cinsel mitler suçluluk ve gunahkarlık hissi verir. Cinsellik öğrenilen bir kavram , davranış ve eylemler bütünüdür dolayısıyla cinsel bilgi eksikliği de cinsel işlev bozukluklarına neden olur.

Cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde en başarılı sonuçlar erken boşalma ve vajinismus tedavisinde görülür. Eğer sorun bedensel kaynaklı ise mutlaka tıp hekiminin de tedaviye dahil olması gerekir. psikolojik kaynaklı tedavi de psikolojik danışman , aile danışmanı , ve cinsel terapi danışmanı yardımı ile bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Mutlaka bir yardım almanız gerekmektedir. Kişiler bu sorunu kendi kendilerine çözülebilir mi diye düşünür aradan yıllar geçer. Çoğu zaman kendi kendilerine bu sorunları çözemezler . Mutlaka yardım alınması gerekir. Çoğu cinsel işlev bozuklukları bir uzmanla rahatlıkla çözülür. Dolayısıyla bu sorunlardan ve çıkmazlardan bir yardım alarak kurtulabilirsiniz.

Diğer sorularınız için bize ulaşın: 0551 025 78 01

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles