spot_img

Ankara’da Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 Yer

Yüzlerce medeniyete ev sahipliği yapan Ankara, başkent olmasının yanında Türkiye’nin en güzel şehirlerden biri. Özellikle herkesin kendine ait bir yaşam alanı bulabileceği nadir metropoller arasında yer alması Ankara’nın asıl alametifarikası.

Hazırladığımız yazıda Ankaralıların ya da şehre ilk kez gelenlerin mutlaka gitmesi gereken 10 yeri listeledik. Kendinizi gerçek bir Ankaralı olarak hissetmenizi sağlayacak o yerler şöyle; 

1.     Çiftlikte Kokoreç Yiyin

Aç ya da tok olun hiç fark etmez… Çiftlik’te mutlaka bir yarım kokoreç yiyin. Hatta sipariş vermeden önce kokoreç kesmeyi bir sanat haline getiren ustaların şovunu izlemek için alanda kısa bir tur atın. Son bir tavsiye; mümkünse gece gidin.

2.     Kuğulu Park’a Gidin

Ankara’nın en bilinen yerlerinden biri olan Kuğulu Park’a gitmeyi unutmayın. Erken saatlerde gidebilirseniz köpekli teyze ve amcaları izleyebilir, kedileri sevebilir, insanlarla sohbet edebilir ve bolca gülüp geri dönebilirsiniz. E tabi gitmişken kuğularla fotoğraf çekinmeden olmaz. Gerçek bir Ankaralı olmak istiyorsanız bir İstiklal Caddesi’nde ve bir de Kuğulu Park’ta fotoğrafınız kesinlikle olmalı.

.

3.     Sokak Sanatçıları

Sokak sanatçılarına ülkenin pek çok yerinde rastlayabilirsiniz. O yüzden olayı aşırı romantize edip “Ankara’da sokak sanatçıları bir başka ya” demeye gerek yok. Fakat işten eve yorgun bir şekilde dönerken ya da geceye henüz başlamamışken Kafanfil’de ve Tunalı’da sokak sanatçılarına eşlik ederek modunuzu yükseltebilirsiniz. Ek olarak; buralardan çıkan ve ünlü olan kişilerle televizyonda karşılaştığınızda “Ben bunu sokakta görmüştüm” demek içinde ara sıra buralara uğrayın.

4.     Mogan’a Gidin

Unutmayın! Ankara’da deniz yok diyenlere karşı sahip olduğunuz en güçlü argüman her zaman göller olacak. O yüzden göllerimizi olabildiğince savunmalı ve sık sık ziyaret etmeliyiz. Örneğin Mogan’a giderseniz hem mangal yapabilir hem de gün batımını şehrin en güzel yerinden izleyebilirsiniz.

.

5.     Eymir Gölü’nde Balık Tutun

Ankara ve Göl demişken Eymir’den bahsetmemek olmaz. Arazisi ODTÜ’ye ait olan Eymir Gölü, şehirde balık tutabileceğiniz en iyi yerlerden biri. Ayrıca meraklıysanız erken saatlerde gelip ODTÜ Spor Kulübü Kürek ve Yelken Takımlarının çalışmalarını da izleyebilirsiniz.

6.     Tunalı’yı Baştan Sona Yürüyün

Ankara’nın gece hayatı hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız akşam 9’dan sonra Tunalı’ya gidin ve yürüyün. Sonrasında isterseniz cık-tak’lı isterseniz de chill bir mekana oturup sakince bir şeyler içebilirsiniz.

7.     Atakule’ye Gidin ve Yemek Yiyin

Şehrin simgelerinden biri olan Atakule’ye mutlaka uğramalısınız. Eğer buraya ilk kez geliyorsanız restoran ya da kafelere oturmadan önce Kulenin en tepesine çıkın ve fotoğraf çekinin. Sonrasında Dönen Restoran’da bir şeyler yiyin.

8.     Gençlik Parkı

Yine şehrin simgelerinden biri olan Gençlik Parkı, Ankara’da keyifli saatler geçirebileceğiniz yerler arasında. Üstelik kent merkezinde bulunduğu için ulaşımı da oldukça kolay.

9.     19 Mayıs’ta Maç İzleyin

Gençlik Parkı ile 19 Mayıs arası oldukça yakın. Dolayısı ile belirttiğimiz son iki maddeyi peş peşe uygulayarak bir günlük aktivite planı oluşturabilirsiniz. Ancak stadyumda şu an yenileme çalışmaları yapılıyor. O yüzden 19 Mayıs’ta maç izlemek için biraz beklemeniz gerekecek.

“Ben futboldan anlamam ne işim maçta” diyorsanız bile eğer Ankara’da yaşıyorsanız en az bir kere 19 Mayıs’ta maç izlemenizi öneririz. Özellikle büyük takımların maçlarında stat önünde ve dışındaki atmosfer kesinlikle görülmeye değer.

10. Anıtkabir

Sadece Ankaralıların değil tüm Türkiye’nin ziyaret etmesi gereken bir yer; Anıtkabir…Hakkında da çok fazla şey yazmaya veya söylemeye gerek yok. Aslanlı yoldan yürürken neden böyle bir ifade kullandığımızı çok rahat anlayacaksınız. Küçük bir tavsiye; Kurtuluş Savaşı ve Atatürk’ün büyüklüğünü anlamak için mutlaka yalnız gidin.

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles