spot_img

Asya Sanat Galerisi

Asya sanat galerisinden Çağdaş bey ile sanat galerisi hakkında konuştuk

Asya sanat galerisi; bu galeri fikri nasıl doğdu? Tam olarak kaç yıldır var?
Asya sanat galerisi bebek aslında 3 aylık geçmişi var. Ancak bunun yanın da babam Bülent beyin 30 senelik koleksiyonerliği var. Şöyle ki babam 30 sene önce hobi olarak başladığı uzak doğu koleksiyonerliğine dünyanın her köşesinden topladığı eserlerle bugün 4.000 parçaya ulaştı. Önceleri sadece Türkiye’nin en önemli yardım müzayedelerine eserler göndererek başladı eserlerin bazılarından vazgeçmeye.
Bu gecelerin yıldız parçaları, katalog kapak eserleri ve en talep gören parçaları bizim eserlerimiz olmaya başladı. Müzayede dışın da bizlere ulaşmaya başladılar görmek bilgi sahibi olmak ve satın almak için. Satma kısmına yanaşmıyorduk ama demiştim ya hobi diye bunu paylaşmak başka kişileri de bilgi sahibi yapmak hoşumuza gidiyordu.
Bura da ben devreye girdim. Şöyle ki babamın sahibi olduğu bu koleksiyon eserlerine bir proje oluşturdum. Bir sunum yaptım ve Şöyle bir anlaşma yaptık bir showroom yapacağız sadece % 10 luk bir kısmını satışa acacağız. Böyle de yaptık. Bu yola çıkarken bu sektörün en iyisi olacağımıza emin olarak başladık. çok kısa süre de çok büyük kitlelerin dikkatini çektik ve gene çok kısa sürede tv programlarına, haber önlerine, dergi ve gazetelere konuk olduk. Şimdi ise yakın zaman da alacağımız çok prestijli bir ödül ile bunu taçlandıracağız. Toparlamak gerekirse 30 yıllık Çin Hanedanlıklara ait koleksiyon 3 aylık bir çalışma ile asya sanat galerisi adı altın da sektörün yıldızı haline geldi. Ben ise işin sadece pazarlama ve büyütme kısmındayım. Koleksiyon sahibi, ona emek harcayan senelerini onları temin etmek için uğraşan dünyanın her ucundan eser toplayan Babam Bülent beydir.


Sanat galerisindeki bulunan eserler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Sanat galerisin de çin hanedanlığına ait eserler bulunmakta. Satışa çıkanların çok büyük kısmı qinq hanedanlığına ait. Bu hanedanlığa özel olarak yetiştirilmiş ustalar tarafından yapılmış. Her bir motifin ayrı ustası var bazı eserler de 10 farklı ustanın çalıştığı olmuş. Bunları eserlerin üstün de bulunan mühür ve imzalarla anlayabiliyoruz. Çok farklı alışıla gelmiş olmayan bir koleksiyon derledik 5 gram ağırlığından 100 kilo ağırlığına kadar. 3 cm boyundan 3 metre boyuna kadar hanedanlıklara ait eserler ile sanat severlerin hizmetine çıktık. Eserler de kullanılan her bir boyanın her bir sembolün hatta ağırlık ve boyutunun bile bir anlamı var.
Geçmiş dönemlerde bir çok müzayede yer almıştınız. Son zamanlar bu tür etkinlikler yapılamadı, bu süreçte nasıl bir yol izlediniz?
Evet bu müzayedelerin hepsi yardım geceleri içindi maddi bir beklenti olmadan bağışlanan eserlerdi. Ancak çok büyük bir talep görüyoruz müzayede yapmamız yönünde bununla alakalı bir alt yapı çalışması yaptıktan sonra sonbahara doğru yapma planımız var. Biz bu dönemi iyi kullandığımızı düşünüyorum.


Sanat eserlerinizin çoğu antik değer taşıyor, farklı şehir ve ülkelerde sergiler açmayı planlıyor musunuz?
Bu yönde planlarımız var hatta bir çok il ve ilçenin belediye başkanlarından bizzat davet aldık. Ancak bu eserlerin doru taşınabilmesi ve teşhir edilebilmesi çok önemli. Bu nedenden dolayı acele karar vermemeye çalışıyoruz. Bir sıralama yapacak olursak ilk Önce Bodrumda bir sergi açacağız bununla alakalı son aşamaya geldik sadece pandeminin seyrini bekleyeceğiz.
Sanat eserlerinin bir kısmı Çin hanedanlığından geldiğini biliyoruz başka kültürlere ait eserlerde var mı?
Evet var. Osmanlı, Fransız, Rus, İngiliz dönemlerine ait eserlerimiz de var. Bu eserler de nadide bir çoğu yurtdışın da ki önemli müzayedelerden alınmış hikayeleri olan her zaman bir değere sahip olacak eserler tıpkı Çin hanedanlığına ait eserler gibi…


Galerinin en nadide parçasının görselini okuyucularımızla paylaşsak bir fotoğraf ve açıklamaları ile ?

Bu soruyu pas gecelim şuan sadece teshir de olan eserlerimiz var satışta değil. Bu röportajdan sonra çok değerli kıramayacağımız bazı kişiler bunlara talip olabilir…:) onun dışın da şuan galeri de olan her eser çok nadide ve hikayesi olan eserler. Galerimize gelecek olan misafilerimize her eser hakkın da detaylı bilgi ve dönemlerini paylaşmaktan keyif duyarız…


Pandemi yasakları olmadığında galeri ziyarete hep açık mı yoksa belli gün ve saatlerimi var?
Bizler pandemi de muaf olarak çalıştık. İnstagram hesabımız dan bizlere ulaşarak beğendikleri eserleri kapılarına kadar getirdik değerli takipçilerimize bu dönemde. Onun dışın da kadıköy de ki showroom randevulu hizmet vermekte birebir daha iyi zaman geçirebilmek için. hafta içi 9-6 çalışma saatlerimiz ancak haftasonu da randevu alınması durumun da hizmet vermekteyiz. Bunun yanı sıra instagram hesabımız dan bizlere 7/24 ulaşabilirsiniz.
Yakında zamanda bir etkinliğiniz var mı buradan duyurmak isteriz?
Var aslında ses getirecek çok büyük etkinliklerimiz olacak bunları duyurmak için de sabırsızlanıyoruz ama şuan içinde bulunduğumuz pandemi koşulları nedeni ile tarih netleştiremediğimizden dolayı duyuramıyoruz. Çok yakında instagram hesaplarımızdan bunları paylaşacağız.


Son olarak okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir şey?
Sizlerin sayesinde artan kitlemizi daha da artacağını biliyoruz ve bunun için heycan doluyuz.
Bizler bu yola çıkarken birlikte büyüyeceğiz demiştik. Değerli takipçilerimiz şundan emin olsun biz yarınlarda da olmak için bu sektördeyiz. Güven ve saygı her sektör için çok önemli bizim için kırmızı çizgi bu çizgiden sapmadan ilerleyebileceğimizi bilmelerini isterim. İnstagram hesabımızı takipte kalırlarsa her gün yeni bir eser ile karşıların da olacağız.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles