spot_img

Av. Seda Gözüm Canbolat

Seda Hanım öncelikle Sizi Tanıyabilir miyiz?

İsmim Seda GÖZÜM CANBOLAT. 1991 Ankara doğumluyum. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. 4 yıldır meslekteyim. Evliyim ve anneyim. Her zaman kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan ve hayatımın neredeyse her alanında ve her anında da bunu başarabilen biriyim. Fikirlerine saygı duyduğum insanlardan destek ve onay almayı severim. Babam ve eşim en büyük destekçilerimdir. Zor bir hayatım var, her günüm ayrı bir maraton. Çoğunlukla o maratonu tamamlayıp rahat nir nefes alarak, tüm stresi geride bırakarak eve giriyorum ve aileme vakit ayırıyorum. Ailem için yemek yapmak en büyük hobim mesela. Günlük rutin işler ve mesleğimin yoğunluğu dışında siyasetle de iç içeyim. Gelecek Partisi Ankara İl Başkan Yardımcısı olarak görevliyim. Haftanın en az 2 gününü parti çalışmalarına ayırıyorum. Tüm bunların yanında kendime vakit ayırmayı da asla ihmal etmiyorum. Sabahları çok erken uyanıp en az yarım saat kahve eşliğinde kitap okurum. Haftanın 3 günü mutlaka spor yaparım. Film izlemeyi, puzzle yapmayı çok severim.   Yoğun ama asla sıkılmadığım bir hayatım var çok şükür.

Avukatlık gibi zor bi mesleği tercih etmenize neden olan şey neydi?

En büyük neden babamın isteğiydi. Lise yıllarında sözel ders çalışmaktan nefret eden bir öğrenciydim. Lisedeki bir öğretmenim matematik ve geometri alanlarındaki başarımı görünce analitik düşünme yeteneğim olduğunu ve mutlaka avukat olmam gerektiğini söylemişti. Kalın kalın hukuk kitaplarını düşününce bu fikir bana başta hiç cazip gelmemişti fakat babamın isteği üzerine tüm tercihlerime hukuk fakültelerini yazdım. Fakültenin ilk yıllarında gerçekten çok zorlandım, sözel çalışma alışkanlığını edinene kadar da yıl kaybı yaşadım tabii. Ama pişman değilim. Hem okulda geçirdiğim zamandan hem de mesleğimden. Mesleğimi çok seviyorum.

İlk aldığınız dava neydi?

İlk aldığım dava rekabet hukukuna ilişkindi. Bankaların ortak faiz oranları uygulanarak rekabet kanununu ihlali gerekçesiyle müvekkilim olan şirketin tazminat talebine yönelik bir davaydı. Günlerce vakit ayırmıştım bu davanın dilekçesini hazırlamak için fakat ilgili bankanın ricasıyla müvekkil davadan feragat etmişti.

Hangi alanda kendinizi ihtisas sahibi olarak görüyorsunuz?

Hayat nereye yönledirirse o konuda uzmanlaşıyoruz aslında. Avukatlık yasal stajımı yaptığım hukuk bürosunda ağırlıklı olarak sigorta hukuku üzerine çalıştım ve kendi ofisimi açtığımda da bu konular üzerinden gitmek kolayıma geldi dolayısıyla sigorta hukuku alanında uzmanlaştım. Bunun dışında, tüm ailem inşaat işiyle uğraştığı için küçüklükten gelen bir bilgi birikimi oldu ve inşaat gayrimenkul hukuku ve bir inşaat firmasının ihtiyacı olan her türlü hukuki işe yatkınlığım oluştu. İş hukuku, ticaret hukuku, vergi hukuku, gayrimenkul hukuku gibi alanlar inşaat işinin bana getirisi oldu bu alanlardaki her türlü sözleşme, dava ve hukuki işlerde ihtisas sahibi oldum diyebilirim.

Hukuk sistemini beğendiğiniz yada gıpta ile baktığınız bi ülke var mı?

Tüm ülkelerin hukuk sistemlerine kapsamlı şekilde hakim değilim tabi ki. Zor bir soru. Ama bu soruyu genel olarak Avrupa ülkelerindeki hukuk sistemlerinde insani değerler daha ön planda tutulduğu için Avrupa Hukuk sistemini beğeniyorum şeklinde cevaplayabilirim.

Son olarak, mesleğimizi genç arkadaşlarımıza tavsiye ediyor musunuz?

Ülkemizde bu kadar çok hukuk fakültesi ve haliyle bu kadar çok avukat varken mesleği icra etmek gerçekten zor. Çok büyük bir rekabet ortamı var. Ancak başarı bizim alanımızda bireyseldir. Çok yorulmak çok fedakarlıklarda bulunmak gerekiyor. Sabırlı ve azimli biriyseniz bu meslekte başarısız olma ihtimaliniz yok denecek kadar az. Mesleğine aşık olan bir avukat olarak, evet elbette tavsiye ediyorum.

http://www.sgchukuk.com/

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles