spot_img

DJ Zeynep Çeliker

1988 Ankara doğumluyum. Akrep burcuyum. 2010 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Lisans Programından, 2011 yılında İngiltere’de bulunan Essex Üniversitesi’ndeki Çevre Yönetimi Yüksek Lisans Programından mezun oldum.
Yaklaşık 8 buçuk yıldır özel sektörde danışmanlık şirketlerinde çevre mühendisi olarak çalışmaktayım.


DJ’liğe ilgimin ortaokul yıllarımda başladığını söyleyebilirim. Odamda oluşturduğum hayali diskomda ışıkları kapatır, yanıp sönen ışıldağı açar, Winamp’tan sevdiğim şarkıları yüksek sesle çalardım. Kısacası kendi kendime düzenlediğim partinin DJ’i olurdum. Hatta o zamanlarda bir gün kuzenlerim evimize geldiğinde odamdaki hayali disko ortamını oluşturup onlara birkaç şarkı çaldığımı ve hep birlikte dans edip eğlendiğimizi hatırlıyorum. Diğer yandan, o zamanlardan prodüktörlüğe de özendiğimi söyleyebilirim. Aldığım “Blue Jean” dergisi bir sayısında “e-jay” müzik düzenleme programı CD’sini vermişti, o programda kendimce müzikler yapmaya uğraşıyordum.
DJ’liğe ilgim sanırım yeni müzik yapımları keşfetmek, bunlardan sevdiklerimi tanıdıklarıma ve hatta tanımadığım insanlara dinletmek ve onların sevebilecekleri yapımları onlara duyurabilmek, onların hislerine tercüman olabilmek, böylelikle insanlarla bir bağ kurabilmekten geliyor.


DJ’liğe çocukluğumdan bu yana bu kadar ilgi duysam da, bu tutkumu hayata geçirmek için maalesef iş hayatına atılıncaya kadar bir şey yapamadım. 2012 yılının Temmuz ayında bir danışmanlık şirketinde çalışmaya başladıktan sonra aynı yılın Kasım ayında Ankara’da bir sanat akademisinde haftada bir saat dans kursuna gitmeye başladım. Burada 2013 yılı başlarında DJ’lik kursu verileceğine dair bir duyuru yapıldı. Tabii, yıllardır beklediğim ve o zaman ayağıma gelen bu fırsatı hemen değerlendirdim ve DJ’lik kursuna kayıt yaptırdım. 2013 yılının başlarından 2014 yılının ortalarına kadar burada DJ’lik dersleri aldım. Bu sanat akademisindeki kursun yeterince talep almaması sebebiyle kapanması yüzünden 2015 yılında Ankara’da yalnızca DJ’lik kursları ve DJ kiralama hizmetleri sunan bir organizasyonda DJ’lik dersleri almaya devam ettim. Buradaki dersleri tamamlayınca sertifika almaya hak kazandım. 2015 yılının sonlarına doğru bir arkadaşımın Ankara’daki kına gecesinde ve yılın sonunda o sıralar çalıştığım yaklaşık 100 kişiyi bünyesinde istihdam eden danışmanlık şirketinin yıl sonu partisinde DJ’lik yaptım. Bir süre ara verdiğim DJ’lik çalışmalarıma 2018 yılının Nisan ayında bir arkadaşımın Ankara Bilkent’te bir kafede düzenlediği partide DJ’lik yaparak devam etmeye başladım. Partinin düzenlendiği kafede, yaklaşık 5 ay boyunca Cuma akşamları DJ’lik yaptım. Sonrasında birkaç ay da Ankara’da bir barda Cumartesi geceleri DJ’lik yaptım. 2019 yılının başından 2020 yılı Mart ayına kadar, yani pandeminin çıkışına kadar, çeşitli etkinliklerde DJ’lik yaptım. Son zamanlarda online bir canlı performans uygulamasında DJ’lik yapmaya başladım.

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles