spot_img

Dilşad Ayhan Yağıcı

EVLİLİK VE İLİŞKİ UZMANI DİLŞAD AYHAN YAĞICI İLE ÖZEL RÖPORTAJ

DİLŞAD AYHAN YAĞICI: “Başınıza ne gelirse gelsin dilinizden şükür eksik olmasın. Sevgi iyileştiricidir, çok güzel sevin.”

Öncelikle sizi biraz tanıyalım. Dilşad Ayhan Yağıcı kimdir? 

29 Mayıs 1985 İzmir doğumluyum.Tam bir İzmir aşığıyım. İki senedir kansere kafa tutan çok güçlü bir kanser savaşçısıyım. Evliyim, bir oğlum var. Kıpır kıpır, orijinal şeyler üretmeyi yazmayı, kendini sürekli geliştirmeyi çok seven biriyim. 

Evlilik ve ilişki danışmanıyım. Özel sektörde güçlü birçok firmada uzun yıllar personel eğitmenliği, eğitim koçluğu görevini üstlendim.30’dan fazla sertifikaya sahibim, kendime yatırım yapmak en büyük hobim. Hali hazırda Başkent Üniversitesi Profesyonel Yaşam Koçluğu Eğitimim devam etmektedir. Bir kadın isterse her şeyi yapacak güce sahiptir. 

Evlilik ve ilişki uzmanı olma fikri nasıl ortaya çıktı? Bu alana yönelmenizin sebeplerini dinlemek isteriz? 

Eşimle yedi senedir evliyiz. Hiç kavga etmedik, çok mutluyuz. Çevremde ise mutsuz evlilikler vardı. Herkes Güzin abla misali benimle dertleşiyordu, fikir almak için kapımı çalıyordu. “Neden olmasın” dedim ve bu yolda en büyük destekçim eşim tuncay bey sayesinde bu benim mesleğim oldu. Hep şunu söylerim: “güzel sevmek çok sevmekten yüzlerce adım ötede, herkesin güzel sevmesi ve çoğu kişinin hayatına dokunarak katkı sağlamak en büyük isteğim.” 

 Evlilik ve ilişki uzmanlığı alanında yetkin bir isimsiniz. Evlilik ve ilişki uzmanılğını anlatır mısınız? 

Öncelikle güzel düşünceniz için çok teşekkür ederim. Evlilik ve ilişki uzmanlığı bireylerin ilişki becerilerini geliştirmeleri, kişiler arası ilişkilerde denge kurabilmesinde etkili, nitelikli ve sağlıklı ilişkiler geliştirebilmelerini destekler. 

Çiftlere vereceğiniz bir tavsiye alabilirmiyiz sizden?

Mutlu çiftler,mutlu yetişkinler ve mutlu büyüyen çocuklar demektir.

Sevgi her zaman iyileştirir

Danışanlarınız size başvurduğu zaman terapi süreci nasıl işliyor?  

İlk görüşmede çiftin ya da bireyin gerçekten terapiye ihtiyaç duyup duymadığına karar veriyoruz. Evliliği tüm yönüyle değerlendiriyoruz, kişilik testleri uyguluyoruz, bireysel değerlendirme görüşmeleri yapıyoruz. Sonrasında çözüm yolları ile terapi sürecine başlıyoruz ve çoğu çiftimiz çok mutlu olarak hayatlarına devam ediyor. 

Evlilik ve ilişki uzmanı olarak değerlendirmelerinizi almak isteriz. Pandemi dönemi sizce ilişkileri ne şekilde etkiledi? 

Pandemi dönemi herkesi çok etkiledi. Tabii ki çoğu ilişki de bundan nasibini aldı. Boşanmalar arttı. Danışanlarımdan çok duyduğum bir söz var: “Bu dönemde tahammülüm yok” ama bu da kişinin kendi ellerinde. Bu süreci kolay geçirmek elimizde: aslında keyifli vakit geçirmek, bol sohbet etmek, yeni aktiviteler edinmek, kaliteli vakit geçirmek, ruh sağlığına özen göstermek en zor ve en gerekli egzersizdir. Kendimiz iyi hissedersek etrafımıza da çok iyi hissettiririz.

Günümüz ilişkilerinde yaşanan en sık rastladığımız sorun nedir? Sunduğunuz çözüm önerilerini de dinlemek isteriz? 

Aşırı kıskançlık ve kişilerin birbirlerine olan saygıyı yitirmeleri ile çok sık karşılaşıyoruz. İlişkide samimiyet çok önemlidir. Eşler birbirine bağlıysa, her zaman çözüme ulaşırlar. Ama bağımlıysa, sorunları omuzlarında yük gibi taşırlar. Evliliğin mutlu ve ömürlük olmasının sırrı her gün birbirine duydukları sevgiyi göstermeleridir. Evlilikleri diri tutan muhabbettir, muhabbet içinde sevgiyi, saygıyı, anlayışı, sabrı, güveni barındırır. Güzel sevsinler, güzel sevmek her soruna çözüm sunar.

İş hayatınızdaki ilkenizden bahseder misiniz?   

İş hayatımda ailemin çok emekleri var. Babam Turgay Ayhan’dan programlı olmayı, disiplinli olmayı öğrenirken çok büyük bir eğitimci olan rahmetli dedem Turgut Ayhan’dan ise ne olursan ol en iyisi ol ilkesini öğrendim ve her zaman uygulamak oldu hedefim. 

Diğer bir çalışma alanınız olan eğitim koçluğundan bahsedelim, bu alanda size başvuran danışanlarınızla yönlendirmelerinizde nelere dikkat ediyorsunuz? Eğitim Koçluğu sürecinden bahseder misiniz? 

Uzun yıllar çok kıymetli firmalarda personel eğitmen ve eğitim koçu olarak görev yaptım. Bireylerin akademik yaşamda ve çalışma hayatında başarı elde etme becerilerinin arttırılmasına yönelik çalışmalar yürüttük. Kişinin kendine hedef koymasını sağlamaya ve kaynaklarını daha iyi kullanabilmesine yönelik yol haritası ve eylem planı yapmasına destek olduk. 

Son olarak okullarımıza ne söylemek istersiniz? 

Öncelikle siz başta olmak üzere tüm ekibinize çok teşekkür ederim. Okurlarımıza söylemek istediğim şeyler var, hayat çok kısa bugünün tekrarı yok. Güzel yaşayın, içinizden geldiği gibi yaşayın. Başınıza ne gelirse gelsin dilinizden şükür eksik olmasın. Sevgi iyileştiricidir, çok güzel sevin. Herkese Pandemi döneminin en kısa zamanda bittiği, bol sağlıklı, keyifli günler diliyorum. Özellikle kadın okurlarımıza ise; her kadın çok güçlüdür, istediği zaman her şeyi yapabilir, yeter ki isteyin. Biz birlikte çok güzeliz diyorum.

Bana ulaşmak isteyen kişiler instagram adresim olan: @uzmananne35 üzerinden ulaşabilirler.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles