spot_img

Nezih Allıoğlu

Ankara’nın tanınmış iş insanlarından, Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Başkanı (GGYD) ve Göral Otomotiv’in sahibi Sayın Nezih Allıoğlu ile Sohhox DERGİ okurları için bir röportaj gerçekleştirdim. Siz değerli okurlar için, derneği,faaliyet gösterdiği sektörü ile ilgili tüm sorularımı samimi duygularıyla cevapladı . Değerli vakitlerini ayırdıkları için çok teşekkür eder, şükranlarımı sunarım. Röportajımı sizlerle baş başa bırakıyorum.

Röportaj
Kadriye CİRİTCİ

Nezih Allıoğlu kimdir? Sohhox DERGİ Okurlarımız için kendinizden bahseder misiniz ?
 
Tabiki. Yozgat doğumluyum, 55 yaşındayım. Gazi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Aile şirketimizde adım attığım profesyonel iş hayatıma otomotiv sektöründe devam ediyorum. Halen, Peugeot Ankara Ana Bayisi olan Göral Otomotiv A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı’yım. Şirketimizin Ankara’da, ağırlıklı otomotiv sektöründe çeşitli yatırımları bulunuyor. İş hayatı dışında çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da aktif görev yapıyorum. Şehrimizin ve ülkemizin en etkin STK’larından biri olarak anılan Genç Girişim ve Yönetişim Derneği’nin Başkanı, çeşitli kuruluşların da kurucusu veya yönetim kurulu üyesiyim.
 
İş hayatında dernek faktörünün katkılarını nasıl değerlendirirsiniz? 
 
Bir sivil toplum kuruluşunun parçası olmanın dahi insan hayatına değer kattığına inananlardanım. Bir STK’nın parçası iseniz ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamınız canlıdır. Hele de iş dünyasında, yaptığınız işle alakalı STK’larda görev almanın önemi paha biçilemez. Aktif bir STK’daysanız bunun iş ve sosyal yaşamınız için muazzam fırsatlar sunduğunu bilirsiniz. Bu yönüyle baktığınızda STK’ların sadece demokrasinin değil, iyi yaşamın da anahtarı olduğunu görebilirsiniz. Farklı sektörlerden insanların bir araya geldiği STK’larda her üyenin, etrafında güçlü bir network oluşturması, bu ağ sayesinde ekonomik ve sosyal yaşamlarını güçlendirmeleri, yeni ticari işbirliklerin, ortaklıkların kapılarını aralamaları, farklı sektörlere yelken açmaları, avantajlı mal ve hizmet alışverişi yapmaları, yeni dostluklar, arkadaşlıklar kurmaları kaçınılmazdır.


 
Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Başkanı olarak, faaliyetleriniz hakkında neler söylemek istersiniz? 
 
Kuruluşunun 18’nci yılını geride bırakan GGYD bugün, yaklaşık 550 üyesiyle faaliyetini sürdürdüğü Başkent Ankara’ya, ülkesine katma değer yaratan bir sivil toplum örgütü. Derneğimizi diğer STK’lardan ayıran en önemli özelliği ise yönetiminin, kurullarının, topluluklarının ve üyelerinin bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, faaliyetleri. Pandemi öncesine kadar günlerin, saatlerin yetmediği organizasyonlarla adından sıkça söz ettiren GGYD, salgın sürecinde ise yüz yüze olmasa da faaliyetlerini sürdürmüş, online yapılacak hiçbir fırsatı kaçırmamış teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak benzer kuruluşlara örnek olmuştur. Derneğimizin şehrimize ve ülkemize mal olmuş en önemli faaliyetlerinden biri İş’te Fırsat Toplantıları. Her ay düzenli olarak yaptığımız ve bugüne kadar tam 51 kez tekrarladığımız bu toplantılarımız salgından önce otellerde ve çok geniş katılımla, pandemide ise zoom üzerinden gerçekleşti. Üyelerimizin birbirlerini daha yakından tanımaları, faaliyet alanlarıyla ilgili bilgi sahibi olmalarına olanak veren bu toplantılarda, mutlaka bir de konuşmacı konuğumuz oluyor. Ülkemize mal olmuş kişilerden seçtiğimiz konuşmacılarımız tecrübeleriyle genç girişimcilere yol gösteriyor. Tabiki İş’te Fırsat Toplantıları dışında üyeler arası dayanışma ve ticareti arttırmaya dönük buluşmalarımız, eğitim faaliyetlerimiz, kültürel etkinliklerimiz, toplumumuzun dezavantajlı kesimlerine yönelik sosyal sorumluluk projelerimiz, Ankara’nın önemli meselelerinde diğer kuruluşlarla yoğun işbirliğimiz devam ediyor. 550’ye yaklaşan üye sayısıyla ekonomiye ortalama yılda yaklaşık 67 milyar lira katma değer kazandıran ve 20 bin kişiden fazla istihdam yaratan bir sivil toplum kuruluşu olan GGYD, bugün en verimli ve güçlü STK’lardan biri olarak anılıyor.

 Göral Otomotiv olarak, Ankara’da büyük bir hizmet veriyorsunuz. Kuruluşundan bu yana başarı öykünüzü Sohhox Dergi okurları için paylaşır mısınız? 
 
Uzun yıllardır otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir ailenin mensubuyum. Göral Otomotiv de önceki yıllardaki tecrübelerimize dayanarak temelleri atılmış güçlü bir kuruluş. 2006 yılında Konya Yolu’nda Türkiye’nin en büyük Peugeot plazasını, 2014’te Eskişehir Yolu üzerinde Ümitköy plazayı, 2019 yılında ise Etimesgut’ta ülkemizin en büyük yedek parça ağı Distrigo hizmete aldık. Mevlana Bulvarı ve Ümitköy’deki plazamızda otomotivle ilgili tüm hizmetleri (satış, servis, sigorta, ikinci el araç satışı ve uzun dönem filo kiralama) veren bir firmayız. Özetle Peugeot Türkiye’nin Ankara bayisi olan Göral Otomotiv A.Ş, 1992 yılından bu yana sadece Başkent’in değil İç Anadolu Bölgesi’nin en önemli otomobil firmalarından biri.


 
Tüm Sektörler de olduğu gibi otomotiv sektöründede salgın nedeniyle elbette sıkıntılar yaşanıyor. 2022’de sektörü neler bekliyor?  
 
Sektörümüz salgının bütün olumsuz koşullarına karşın özellikle geçen yıl, son yılların en hareketli dönemini yaşamıştır. 2020’de Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, önceki yıla göre yüzde 61,3 artarak 772 bin 788 adet olarak gerçekleşmiştir.  2021 yılına da hızlı başlayan Türkiye otomotiv pazarında mayıs ve haziran ayları duraklama dönemi olmuştur. Salgın kısıtlamalarının 1 Temmuz itibariyle kaldırılmasıyla beraber birçok sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de ekonomik rahatlama bekliyoruz. Yılın başından itibaren bilhassa sıfır araç satışlarında önemli bir talebi karşılayan sektörümüzde 1 Temmuz sonrası hem sıfır hem de ikinci el pazarında mutlaka bir hareketlilik başlayacaktır. Aynı hareketliliğin 2022’de de devam etmesini umuyoruz.
 
Yenilikçi bir başkansınız Genç iş insanlarına neler tavsiye edersiniz? 
Sorunun yanıtı içinde gizli aslında. Elbette önce yenilikçi olmalarını, gelişmelere, değişen dünya düzenine ayak uydurmalarını, dijital çağı yakalamalarını, kendilerini geliştirmeleri için çaba göstermelerini öneriyorum. Ve ticarette risk almayı bilmek gerekir. Mark Zuckerberg’in bu konuda çok güzel bir sözü var; ‘En büyük risk, hiç risk almamaktır. Her şeyin her an değiştiği bir dünyada, başarısız olmanın en garanti yolu risk almamaktır’ diyor. Hedefini belirleyen, farklılıklarını ortaya koyan; yani yenilikçi yaklaşan, çok çalışan, asla vazgeçmeyen ve işini aşkla yapan her iş insanı mutlaka başarıyı yakalayacaktır.
 
İş yaşamından kalan zamanlarınızı nasıl değerlendirirsiniz?
 
İş hayatından arta kalan zaman da dâhil olmak üzere vaktimin önemli kısmını GGYD başta olmak üzere STK’lardaki faaliyetlere ayırıyorum. Buralardaki organizasyonların bir bölümü zaten o kadar kıymetli, o kadar keyifli ki başka bir şeyler yapmaya gerek kalmıyor. Ancak tabi iş hayatı dışında ilgilendiğim, keyif aldığım işlerim, hobilerim var. Kitap okuyor, araştırıyor, iş dünyasındaki gelişmeleri yakından takip ediyorum. Doğayı ve farklı kültürleri keşfetmek için kendime vakit ayırıp seyahatlere çıkıyorum. Yoğun iş dünyasına mutlaka bir es verip mavi derinliklerdeki yaşamı görmek, dokunmak için dalış organizasyonlarına katılıyorum.
 
Kendinizi nasıl tanımlarsınız?
 
Tek kelimeyle; hümanist… İnsanları olduğu gibi kabul eder, kimseyi belli bir kalıba sokmamaya özen gösterir, ekonomik ve sosyal ilişkilerde kişilerin gücüne değil duruşuna bakmaya çalışırım.
 
Son olarak Sohhox dergi okurlarımız için kaliteli yaşam ve başarılı iş hayatı ile ilgili bir tavsiyede bulunur musunuz?
 
Kaliteli yaşamın sırrı elbette sağlıklı yaşamla başlar. Kaç yaşında olursanız olun, sağlığınızı ihmal etmeyin. Düzenli kontroller, düzenli spor, dengeli ve yeterli beslenme, sağlığın temel kuralları. Kazandığınızı dünyayı, yeni yerleri keşfetmede, yeni hobiler edinmede harcamaktan daha kaliteli yaşam düşünemiyorum. Kazandığınızı harcayın. Anı yaşamak önemli. Geçmişte yaşananlara takılıp kalmadan ama geçmişten ders çıkararak şu ana odaklanmak, ufak şeylere gülüp geçmek, hatta mutluluk hormonu salgıladığı bilinen gülümsemeyi yüzümüzden eksik etmemek şart. Bilgi, güç demek. Bu nedenle olabildiğince okumak, yeni şeyler öğrenmek, taze bilgiler zihni de yeniler. Başkalarına yardım etmenin vereceği mutluluk ise paha biçilemez. Seyahat etmek, affedici olmak, başarıda kendini ödüllendirmek de kaliteli yaşamın anahtarları. Başarılı iş yaşamı için de yukarıda genç iş insanların için sıraladığımız önerilere açık olmak yeterli diye düşünüyor, tüm okurlarınıza saygılarımı, sevgilerimi iletiyorum.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles