spot_img

Plastik ve Estetik Cerrah Operatör Dr. Tuba Hilal Güçlü

Sizi tanıyabilir miyiz? Tuba Hilal Güçlü kimdir?
Erzurum’da doğdum. 42 yaşında bir evlat annesiyim. Gazi Üniversitesi’nden ihtisasımı aldıktan sonra bir yıl Ordu’da mecburi hizmetimi yaptım.Yirmi yıldır Ankara’da yaşamakta olup, üç yıldır kliniğimde hastalarıma hizmet vermekteyim.

Başarı hikayenizi merak ediyorum. Paylaşmak ister misiniz?
Burada başarının kişi için tanımı önemli, ben başarının gelinen bir yer değil yürünen bir yol olduğuna inanıyorum. Elinden geldiğinin en iyisini bulunduğun koşulların içerisinde gerçekleştirebilmek her insan için başarıdır. Ben de bu yolda elimden geleni yapmaya çalışıyorum, henüz bir hikayem olduğunu düşünmüyorum. Herhâlde herkesin hikayesi ömrü son bulduğunda bitecek ve o zaman hikâye tamamlanacak, şu anda söyleyecek pek bir şey bulamıyorum.

TÜSİAV ile tanışma hikayeniz ve mesleğinize sağladığı katkılar nelerdir?
Bundan 2-2.5 yıl önce, TÜSİAV’ın duayen başkanı Veli Sarıtoprak beyefendi ile bir arkadaşımın iş yeri açılış töreninde tanıştım. TÜSİAV Başkanı olarak yaptığı açılış konuşmadan sonra yanına gidip, tanışmak istediğimi söyledim. Çünkü; Açılış konuşması inanılmaz derecede kalbime dokundu. Koronavirüs sürecinde geçen zamanın ardından ancak, bu yıl TÜSİAV üyesi olabildim. Henüz yeni üyeyim ve bana sağlayacağı katkılardan ziyade Tüsiav’a benim ne gibi katkılarım olabilir onun düşüncesi içindeyim.

Güzelliğe dair kullandığınız en yeni teknolojik cihazlar var mı? İşlevleri nelerdir?
Şu anda son teknoloji olarak en yeni kullandığımız aslında yine bir ısı teknolojisi, radyofrekans teknolojisi ama bizi çok daha güvenli ve de vücudun her alanında çalışmamızı sağlayabilen bir yöntem var. Morfiuse 8, bodytayt, facetayt dediğimiz kombine bir sistem. Vücutta deriyi sıkılaştırmak. Yani fazla deriyi çıkarıp atmak bir cerrahi işlemdir ve ciltte iz bırakır. Fakat, biz fazla deriyi çıkartıp atmak yerine acaba eskisi gibi daha sıkı hale getirebiliyor muyuz? Evet, bu teknikle uygun hastalarda getirebiliyoruz ve uygulamaktan çok keyif alıp, başarı gördüğümüz yeni
bir teknik.

Son günlerde teknolojide öne çıkan Morpheus8 kliniğinizde uygulanıyor. Etkileri konusunda neler söylemek istersiniz?
Artan yaşla beraber, güneş hasarı, sigara ve stres gibi faktörlerle cilt elastikiyeti bozulur, altındaki yağ ve destek dokusu azalır. Cildin dolgun görünmesini sağlayan bu dokuların erimesine bağlı olarak kırışıklıklar, sarkmalar ve yer yer çökmeler ortaya çıkar. Bu süreç herkeste farklı ilerler, dış etkenlere bağlı olduğu kadar genetik faktörlerin de etkisindedir.
Zamanla cildin dolgun görünmesini sağlayan bu dokuların zayıflaması ile yer çekimine karşı koyamayan ciltte, kırışıklıklar, lekeler, sarkmalar ve deformasyonlar ortaya çıkar.
Morpheus 8 altın iğneli radyofrekans sistemi, kırışıkları azaltmak, yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve cilde daha genç bir görünüm kazandırmak için cildi tekrar yapılandıran fraksiyonel bir cilt gençleştirme ve yenilenme tedavisidir.
Tanınan ismi ile Altın iğneli Radyofrekans olarak da bilinen Morpheus 8’in, diğer altın iğneli RF tedavilerden birçok farkı vardır. Özel tasarım 24 adet sivri polimer kaplı titanyum iğnesi örümcek ağı şeklinde elektrotlarla kaplıdır. Buda cilt altındaki her noktaya daha yoğun enerji vermesini sağlar. Daha yoğun ve daha derine ancak çok daha konforlu bir şekilde RF enerjisinin ulaştırılması ciltte sıkılaşma ve yenilenmenin daha etkili ve daha acısız olmasını sağlar.
FDA onaylı Fraksiyonel RF teknolojisi Morpheus8 ile kontrollü bir şekilde cildin derin katmanlarını ısıtarak kolajenleri harekete geçirir, cildin yapılanma sürecini uyarır, cildin gençleşmesini ve sıkılaşmasını sağlar. Morpheus 8 altın iğneli RF ile cildinize dokunduğunuzda onun gençliğini ve diriliğini hissedersiniz, sıkılaşan cilt ve cilt altı dokular yüz ovalinin düzelmesini, sarkan gıdının ortadan kalkmasını ve keskin bir çene hattı elde etmenizi sağlar. Yüze ek olarak boyun, dekolte ve el gençleştirmek amaçlı da en etkin sistemlerden biri olan Morpheus 8 mikroiğneli RF teknolojisi tüm vücut için kullanılabilir.

Bir çok estetik işlemi küçük kesilerle kliniğinizde yapıyorsunuz? Okurlarımızla paylaşır mısınız?
Bazı estetik işlemler, hatta estetik işlemlerin ameliyat dediğimiz işlemlerin pek çoğu lokal anestezi ile gerçekleştirilebiliyor. Lokal anestezi altında hastamız uyanıkken,onunla konuşarak genel anesteziden korkan kişiler için de bir avantaj şeklinde bu ameliyatları yapabiliyoruz. Öncesinde ameliyat yapacağımız bölgeyi yüzeyel kremlerle uyuşturduktan sonra küçük ince iğnelerle lokal anestezi vererek bölgenin tam uyuşmasını sağlıyoruz. Sonra yaptığımız çizimlere ve planlara göre bir çok ameliyatı gerçekleştirebiliyoruz.
Bunların içerisinde en önemlisi ve en çok gerçekleştirdiğimiz göz çevresi gençleştirme, gıdı sarkma ameliyatları. İstenmeyen bölge sarkmalarından kurtulmak isteyen hastalarımızı yine küçük kesilerle yapılabilecek yağ alma işlemlerini ve revizyonlarını da lokal anestezi altında yapabiliyoruz.

Ameliyat öncesi size uğur getirdiğine inandığınız bir şey var mı ?
Ameliyat öncesinde rutinde yaptığım işlerim var. Bunlar; fotoğraf üzerinden plan ve tasarım yapmak, hasta üzerinde çizim gerçekleştirmek. Ama uğur getirdiğine inandığım şey, daima, benim elimden çıkacak olsa da, daha güzel olanın yaratıcının, yaradanın eseri olduğunu hatırlamak ve bunu hatırlayıp “Bismillahirrahmanirrahim” ile başlamak daima uğur ve bereket getiriyor. Buna inandığım, ona güvendiğim için şükrediyorum.

Koronavirüs salgın döneminde estetik ameliyatlar da artış oldu mu?
Koronavirüs salgını erken döneminde biz 2,5 ay kliniğimizi kapattık. O dönemde herkes gibi panik halindeydik. Başetmenin yollarını, uyum sağlamayı henüz gerçekleştiremediğimiz dönemdi. Sonra herkes bilinçlendi. Maske, mesafe, hijyen ile gerçekten güzel bir yol katettik. Devamında aşılar ile artık iyice korunuyoruz. Klinikte de tüm tedbirlerimiz hazır bir şekilde, rutin çalışmamıza devam ediyoruz. Estetik ameliyatlarda artış oldu mu? Evet fazlasıyla oldu. Çünkü, insanlar paralarını yurtdışı tatiline, yurtdışına gidemedikleri için harcayamadıklarında, akıllarında kalan, diğer alternatif kendilerine yapacakları bir hediye olarak belki de uzun zamandır erteledikleri ameliyatlarını oldular. Dinlenerek rahat bir iyileşme süreci geçirdiler. Bu nedenle estetik ameliyatlarımızda
ciddi bir artışla karşılaştık.

Gelelim benim de çok merak ettiğim bir konuya; Koronavirüs aşıları, botoks, dolgu veya yüz gençleştirmeye dair yapılan herhangi bir işlem ile etkileşim yapıyor mu? Aşı ve enjeksiyonlar arasında belli bir süre var mı?
Aşıların bizim uyguladığımız botoks, dolgularla, yüz gençleştirme vs. herhangi bir işlemle etkileşimi var mı?

Evet etkileşim olabiliyor. Etkileşim daha çok geçici bir alerjik reaksiyon şeklinde görülüyor. Alerji gelişen hastalarda bunu yatıştırmanın belli yolları var. Bu yolları tercih ediyoruz ve kalıcı bir sıkıntı gözlemlemiyoruz. Aşı artık hayatımızın bir parçası ve biz aşı ile birlikte yine dolgu ve botoks uygulamalarını hastaya göre çeşitli zaman aralıkları koyarak tercih ediyor ve gerçekleştiriyoruz.

Yeniliklere açık mısınız? Faaliyet gösterdiğiniz Sektörün hedef ve projeleri nelerdir?
Ben doğru bildiğim yoldan yürürüm ve doğru bildiğim yol bilimsel yoldur, bilimsel metot zaten daima yeni fikir, yeni yaklaşım ve daha iyi cevaplar almaya yöneliktir o yüzden bilim insanları olarak bizim hayat tarzımız yeniliklerin peşinde, avında gidiyor çünkü her zaman için şu an uyguladığımızdan daha iyi bir materyal olabilir, metot olabilir bulunabilir ve biz bunun arayışındayız. Hastalarımızın her yeni beklentisi, her yeni şikâyeti bizi bu konularda uyarıyor ve tetikliyor ve yeni arayışlara itiyor ve yeni cevaplar bulmamızı sağlıyor. O yüzden hem çalışırken hastalarla aktif olarak hem de hasta görmediğimiz zamanlarda konsantre olduğumuz, merak edip kendimizi geliştirdiğimiz alanlar bunlar.

Genç iş insanlarına iş yaşamında başarıya dair tavsiyeleriniz nelerdir?
Prensipli olmak ve prensiplerini değiştireceksen daha iyisiyle değiştirmek. Değişim hayatın kuralı ve başarıyı para odaklı algılamamak. İnsanlara etrafındaki veya uzağındaki yaptığın, yapabildiğin katkıların artışıyla değerlendirmek daima ümitli olmak tavsiyelerim olabilir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles