spot_img

Ceren Ay

Ceren AY 1988 yılında Gölcük’te doğdum. ODTÜ İktisat mezunuyum ve finans, vergi ve risk yönetimi alanlarında danışman olarak bir kurumsal hayat geçmişim var. Fakat öte yandan çocukluğumda ilk seçtiğim meslek dahil hayatımda hep müzik ve dans olmasını istedim. Yeri geldiğinde Spice Girls şarkılarına koreografiler, yeri geldiğinde Broadway showlarının reprodüksiyonlarını yaptım ve çokça eski dönem siyah beyaz filmlerdeki dansları hayranlıkla izledim. Bir yandan da 7 yaşında piyano çalmaya başladım ve Ankara’da Sevda-Cenap And Vakfı’nda klasik piyano eğitimine devam ettim. Liseden mezun olduktan sonra başlayan yurtdışında çeşitli eğitim, staj ve çalışma fırsatları da sanatsal tarafımı en çok besleyen ve zenginleştiren tecrübeler oldu. 2015’in başında Lindy Hop (1) ile tanıştım ve ardından Solo Caz (2) ve Charleston (3) ile birlikte devam ettim. Çocukluğumda hayranlıkla izlediğim siyah beyaz filmlerdeki danslardan Lindy Hop, kendimi tam anlamıyla ifade edebildiğim ve tabir-i caizse, benim için her derde deva bir ilaç oldu. Daha sonra bu kültüre dair her şeyi öğrenme ve başkalarıyla paylaşma arzusuyla İstanbul Lindy Hoppers’ta eğitmenlik de yapmaya başladım.

2017-2020 arasında Avrupa’da yaşarken de çeşitli şehirlerde eğitmenliğe devam ettim. Aynı zamanda uluslararası eğitmenlerle birlikte ders vererek, pek çok etkinlikte, çeşitli performanslarda yer aldım. Haziran 2020’de Ankara’ya geri döndüm ve edindiğim bütün bilgi ve tecrübeyi online veya yüzyüze dersler ve atölyeler ile paylaşıyorum. 
– Size bir kaç özelliğimden bahsedecek olursam ;- En sevdiğim renk : Mavi – En sevdiğim müzik: Swing ve klasik müzik – En sevdiğim aksesuar: Yüzük- Hangi takımı tutuyorum : İlk 11 futbolcusunu sayamasam da Beşiktaş- Instagram adresim: 

Bu röportajı zaman ayırıp okuduğunuz için sizlere ve bu fırsatı bana veren emeği geçen Sohhox ailesine çok teşekkür ederim.

(1) Lindy Hop, 1920lerin sonunda Harlem, New York’ta ortaya çıkan ve o dönemi etkisi altına almış swing müziği eşliğinde yapılan orijinal swing dansıdır. Dünya üzerindeki en neşeli dans olarak tanımlanın Lindy Hop partnerli olarak yapılan bir sosyal caz dans türüdür. Aslen Afro-Amerikan kökenli bu dans zamanın Avrupai balo danslarından da esinlenmiş ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan Jive, Rock and Roll, Boogie Woogie gibi dans türlerine öncülük etmiştir.
(2) Solo Caz, 1920lerde caz müzik ile ortaya çıkan ve geleneksel hareketlerinin tap ve Afrika danslarından esinlendiği, solo olarak yapılan bir dans türüdür. Caz müziğinde olduğu gibi doğaçlamanın ve yaratıcılığın ön plana çıktığı solo caz, her dansçının kendine has karakterini ve özelliklerini ifade etmesine alan sağlar.

(3) Charleston, ilk olarak 1903’te Amerika’nın güney eyaletlerinde bir Afro-Amerikan halk dansı olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle Güney Karolina’nın Charleston şehri ile özdeşleşmiş olan dans solo olarak, bir partner ile ya da grup halinde yapılabilir. 1920lerde popülerliğini arttırarak devam eden bu sosyal caz dansı Broadway’de sahnelenen Runnin’ Wild (1923) müzikali ile tüm Amerika’yı kasıp kavuran bir hal almıştır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles