spot_img

Kadriye Ciritçi – Değerli dostlarım , Harika anneler ..!

Değerli dostlarım , Harika anneler ..!

Her yıl Mayıs ayının , ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü , dünya ve insanlığın bir yılı aşkın süredir mücadele ettiği covid-19 salgın süreci nedeniyle, bu yıl da buruk bir şekilde kutlanıyor. Belki pek çoğumuz evlatlarımıza sarılamayacağız. Kaybettiğim annelerimizin mezarlarını ziyaret edemeyeceğiz. Unutmayalım ki, onlar hep bizim yanımızda , bizim ışığımız, yol gösterenimiz, hayatımızın kahramanları kutsal varlıklarımız. Göz görmese bile gönül katlanırmış derler ya , öyle işte. Kalbimizin sonsuz derinliklerinde sımsıcak sevgilerini hissedebildiğimiz en özel varlıklar. Anneler, dünyanın en yetenekli sanatçılardır. En değerli eserleri ise, evlatlarıdır. En güzel melodileri evlatları için söylerler. Hayatımızın ilk öğretmenleridir. Hatıralarımızın en değerli hazineleridir. Bu güne kadar o güzel eller, hep üzerimizde her zaman türlü fedakarlıklarla biz evlatlara emek verdi. Dünyaya getirdi, emzirdi, yürüttü, büyüttü, okuttu, evlendirdi. Onların merhameti, şefkati, sabrı , cömertçe sunduğu sonsuz sevgi ve güven veren hali, en büyük huzur ve yaşam sebebimiz oldu. Anne hakkı ödenmez . En çok ihtiyaç hissettiğimiz anda zamansız ayrılıklarla , kaybettiğimiz annelerimiz , kalbimizde daima dualarımızda . Zannetmeyin ki bu dünyadan gittiler ve bizi terkettiler. Bu dünyadan giden sadece onların bedenleri. Ruhu , sonsuz sevgisi yaşadığımız sürece daima bizlerin gölgesi olmaya devam edecek . Hayat yolumuzu aydınlatan güneşimiz olacak.

Bir evlat annesini kaybettiği zaman büyür. Anne sevgisiyle sahip olduğu evlatlarını büyütür. Anne olmanın değeri , anne olunduğunda ve anne kaybedildiğinde bilinir. Hayattayken,, annelerimizin değerini bilelim. İncitmeden, zarifçe sevgimizi , saygımızı gösterelim, gönül alalım, gönül verelim . Hayattayken sımsıkı sarılalım. Çünkü toprak aldığını geri vermiyor.

Annelik duygusunu ifade eden sözlerden en sevdiğim satırlar;

“Ben bu hayatta en çok anne olmayı sevdim .”

Katılmamak mümkün mü?
Ben de bu hayatta en çok anne olmayı sevdim . Çünkü, Anne olduktan sonra , “Anne” olmanın nasıl eşsiz bir duygu olduğunu keşfettim. Dünyanın en güzel duygusuyla evladımı yetiştirdim.
Bu özel günde , bir anne olarak anne demeyi özlediğim , biriciğime , pamuk prensesime ithafen, özlem dolu dizeler armağan etmek istiyorum;

Bembeyaz kadındı benim annem…
Nil yeşili gözleri.
Pembecik dudakları, al al yanakları…
Pamuk gibi kalbi ..
Pamuk gibi yumak elleri…
Engin bilgisiyle yol gösterenim,
İlk öğretmenim…
Pamuk prensesim …
Benim annem bir kere öldü .
Ben bin kere öldüm …
Musalla taşına konan tabutun üzerindeki yeşil yemeniyi saklıyorum Annem…
Göz yaşlarımla yıkanan yemeniyi .
Cennet kokuyor senin gibi …
Bulutların arasında bakarken , göz göze geliyoruz bazen…
Varlığın hissettiriyorsun hemen .
Hep yanındayım mesajı veriyorsun bulutların içinde ,
Bir dilim mavilikle yüreğimde sakladığım sonsuz sevgin…
Gözyaşlarım kalbime sel olup, akarken…
Sana hasretle…
Sana özlemle…
Anne demenin özlemiyle…
Seni hiç unutmadım annem …
Hiç unutmadım…
Anneler günün kutlu olsun.

Bu vesileyle, başta ebedi liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde hanımefendi olmak üzere, ebediyete göç etmiş tüm annelerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Çocuklarını tek başına büyüten hem anne hem de babalık vazifesini yerine getiren annelerin, evlatları şehit olmuş yüreği kor ateşiyle kavrulan şehit annelerinin , anne olma hazırlığı içinde olan anne adaylarının, kıymetli annelerimizin anneler günü kutlu olsun.
Evlatlarınızla birlikte geçireceğiniz nice sağlıklı uzun ömürler ve yıllar diliyorum.
Sevgiyle…

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles