spot_img

Mehmet Çelikyay

Ben Mehmet Çelikyay. TRT Spikeri ve Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisiyim.
Trt eba tv’ de Veli kuşağında haftada üç gün “Bizden” programını sunuyorum.
Trt radyolarında dış politika ve klasik müzik programlarım devam ediyor.
Şu sıralar yönetmenliğini üstlendiğim bir belgesel film projesini bitirmek üzereyiz.
Son yıllarda trt akademi ile birlikte üniversitelerde seminerler ve eğitimler verdik. Bu seminerlerde binlerce öğrenci ile buluştuk.

Çoğu zaman bir seyirci ya da dinleyici konuşmacıya güvenip güvenmediğine saniyeler içinde karar verir. Bu karar verme sürecinde konuşmacının kendine güvenip güvenmediğini hissettirmesi etkili olur. Diksiyon Beden Dili ve Hitabet, bu özgüvenli duruşu yansıtan ve hissettiren üçlü önemli mekanizmanın parçalarıdır.

İnsan, toplumdaki diğer bireylerle sürekli iletişim halinde olan sosyal bir varlıktır. Bu iletişimin sağlıklı olabilmesi ve kendisini doğru ifade edebilmesi için sadece konuştuğu dile hâkim olması yeterli değildir. İlişkilerimizin kaderini ne söylediğimiz kadar, nasıl söylediğimiz de belirler. Gerek özel ilişkilerimizde gerek iş hayatımızda karşı tarafta bırakacağımız ilk izlenim çok önemlidir. Hem beden dilimizi doğru kullanarak hem de bilinçli olarak seçtiğimiz kelimeler ve yaptığımız vurgulamalarla muhatabımızda güven duygusunu oluşturabilir, dikkatleri üzerimizde toplayabiliriz.

Bir konferansta, iş görüşmesinde veya arkadaş ortamında duruşu, konuşması ve özgüveniyle ilgi uyandıran kişi; belli önyargıların kırılmasını, konuyu doğru ve etkileyici bir şekilde dinleyene aktarmayı ve etkili bir iletişim kurmayı başarmış demektir. İlginizi çeken ve çok merak ettiğiniz bir konu hakkında bir konferansa gittiğinizi düşünün. Son derece heyecanlı ve bir şeyler öğrenmek için çok isteklisiniz. Sahneye çok şık giyimli ve alanında uzman bir kişi çıktı. Ancak, konuşmacı kürsüden hiç ayrılmadan tekdüze bir ses tonu ve doğru telaffuz edemediği sözcükleriyle konuşmayı devam ettirdiği takdirde -konu hakkında yeterli ve detaylı bir bilgi vermiş olsa da- sizdeki heyecan duygusu yerini sıkılmaya bırakır. Artık anlattığı şeylerin sizin nazarınızda bir değeri ve cazibesi kalmaz, ‘bitse de gitsek’ diye düşünerek sürekli saatinize bakmaya başlarsınız. Bu durum ders anlatan bir öğretmen için de geçerlidir, birbirini tanımak ve bir ilişkiye başlamak için ilk kez buluşmaya gidilen karşı cins için de geçerlidir. Hayatın her alanında muhatabımızla etkili ve doğru bir iletişim kurabilmemiz için fiziki görünüşümüz ve kılık kıyafetimiz tek başına asla yeterli değildir.

Görünüşümüzü jest ve mimiklerimizle, doğru telaffuz ve vurgulamalarla ahenklendirdiğimiz sözcüklerle zenginleştirmemiz gerekmektedir. Dünyayı yönetenler, savaşları başlatan ve bitirenler, evliliklerini sağlam bir temele oturtarak devam ettirebilenler muhatabıyla doğru bir iletişim kurabilen kişilerdir. Böyle bir iletişim kurabilmek ise düşüncelerin davranışlara yansıması olan beden diline hâkim olmak, ana dilimize ait sözcükleri doğru ve etkileyici bir şekilde telaffuz edebilmek ve güzel konuşma teknikleriyle karşı tarafın duygu ve düşüncelerini de dikkate alarak inandıklarımızı sunabilmekle mümkün olmaktadır.

Kitabımda birbirinden ayrılmaz bir bütün olan beden dili, diksiyon ve hitabeti bir arada ele alarak siz sevgili okurlarımın istifadesine sundum. Dilerim ki burada okuduklarınızı hayatınıza uygulayarak eskisinden çok daha sağlam ve güvenilir ilişkiler kurabilir, kendinizi istediğiniz gibi doğru ifade edebilmeyi başarırsınız.

Şimdi bu kitabı SATIN AL

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles