spot_img

Menejer Serkan Polat

Dizi sektörünün kalbi Ankara’da atacak

Ankara’nın dizi sektörü için önemli bir konum haline geldiğini ve Ankara’da başarılı işlere imza atıldığını belirten menajer Serkan Polat, “Yeni dizi projeleri var. Dizi sektörü yavaş yavaş Ankara’ya kayıyor” dedi.

Ferhunde Hanımlar, Bizim Evin Halleri, Beni Affet ve Unutma Beni’nin de aralarında olduğu birçok başarılı yapıma ev sahipliği yapan Ankara, son yıllarda dizi ve film sektöründe önemli bir konum haline geldi. Özellikle günlük dizilerin revaçta olduğu Ankara’da, Aşk Tesadüfleri Sever, Behzat Ç. ve Yusuf Yusuf gibi başarılı filmler de çekildi. Ankara, dizi ve film yapımcılarının yeni adresi olmaya başladı.

Ankara’da çekilen bir çok dizide cast direktörlüğü yapan menajer Serkan Polat ile sektörde yaşanan gelişmeleri konuştuk. Ankara’da önemli işlere imza atıldığını ve yeni projelerin olduğunu söyleyen Polat, sektörün yavaş yavaş Ankara’ya kaydığını belirtti.

Merhaba, öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Ben 1989 Sivas doğumluyum. Ankara Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Yardımcı oyunculuk ve tiyatro eğitimi aldım. Sonrasında Melodram Ajans’ta Ankara ve İstanbul’da çekilen dizi ve filmlerde ekip başı olarak çalışmaya başladım. Bir kaç yıl sonunda aldığım deneyimle, oyuncu cast direktörü oldum ve bir süre bu unvanda çalışmaya devam ettim. Çalışmış olduğum işi ve görevi severek yaptığımdan dolayı, çalışmaya ve daha fazla tecrübe almaya gayret ettim. Bu anlamda şimdilerde ajansta menajer olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Uzun yıllardır dizi sektöründe görev yapıyorsunuz. Son yıllarda Ankara’da birçok dizi çekilmeye başlandı ve hemen hemen her dizi yoğun ilgi görüyor. Bu ilginin sebebi sizce nedir?

Ankara’da 7-8 sezon süren, uzun soluklu diziler çekiliyor. Burada ilk olarak Ferhunde Hanımlar ve Bizim Evin Halleri çekildi. Bu diziler çok ilgi gördü ve gayet başarılı diziler oldu. Bu diziler aileyi anlatıyor ve aile bağlarını yansıtıyor. Genelde günlük yaşantımızda hepimizin başına gelebilecek olaylar işleniyor. Bu nedenle insanlar dizileri izlediğinde kendinden bir şey bulabiliyor. Bunun dizilerin ilgi görmesinde önemli bir etken olduğunu düşünüyorum. Bir de Ankara’da çekilen dizilerde yer alan oyuncularımızın yüzde 60’ı tiyatro kökenli. Bunun da önemli bir etkisi var.

“Ankaralılar Ankara dizilerine sahip çıkıyor”

Ankara’da çekilen dizilere Türkiye’nin birçok kesiminden yoğun ilgi var. Peki, Ankaralıların ilgisi nasıl?

Bir mekânda çekim yaptığımız zaman halkımızdan yoğun ilgi görüyoruz. Buradaki dizilerin uzun soluklu olmasının sebebi de halkımızın bize sahip çıkması ve bizi desteklemesi. Evde yemeği de olsa yemek yapmayı bırakıp, dizilerimizi izliyorlar. İşyerinde de bir şekilde dizilerimizi takip etmeye çalışıyorlar. Yani,  Ankaralılar Ankara dizilerine sahip çıkıyor. Ankara halkına canı gönülden teşekkür ederiz.

Son yıllarda dizi sektöründe başarılı işlere imza atılıyor ve birçok yapım dünya çapında ilgi görüyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Dizi sektörüne her sene büyük gelişmeler oluyor. Eskiden yılda 10’a yakın dizi çekiliyorsa şuan 30’a yakın dizi çekiliyor. Senaryosu, hikayesi ve yapımı kaliteli işler yapılıyor ve çok başarılı, kendini kanıtlamış, rolüyle bütünleşen ve özveriyle işini yapan oyuncularımız var.  Bu da dizilerin dünya çapında da ilgi görmesini sağlıyor.

“Gençlerimizin yüzde 90’ı oyunculuk yapmayı istiyor”

Son yıllarda oyunculuk, özellikle gençlerin ilgisini çeken meslekler arasında yer almaya başladı. Birçok genç oyuncu olmak istediğini söylüyor. Oyunculuğun bu kadar talep görmesinin sebebi sizce nedir?

Gençlerimizin yüzde 90’ı oyunculuk yapmayı istiyor. Büyük oyuncuları örnek alarak, kendini ekranda görmek isteyen gençler bize başvuru yapıyorlar.  Popüler ve göz önünde olmak cazip geliyor. Birçok genç  ‘ben de yaparım’ diyerek geliyor. Her sene oyunculuk için başvuranların sayısı yüzde 25 oranında artıyor. Genelde 18-25 yaş arasındaki gençlerimiz daha çok başvuruyor. Tek hayalim oyunculuk diyenlerin sayısı çok fazla.  

Oyunculuk için başvuranlar hangi aşamalardan geçerek sete çıkıyor?

Kişi bize geldiğinde, fotoğraf ve video çekiyoruz. Diksiyonuna, mimiğine ve ezberine bakarak, ona uygun roller veriyoruz. Uzun rollerde de yer alabiliyorlar figürasyon olarak da kalabiliyorlar. Kişinin yeteneğine göre değişiyor. Ama her insanda bir oyunculuk yeteneği vardır. Bu bazen görsel de olabilir mimiklerle de olabilir. Bunların hepsini değerlendiriyoruz. Bize başvuranların çoğunluğu set ortamını görebiliyor.

“Pandemi sürecinde oyuncu bulmakta çok zorlandık”

Pandemi süreci maalesef birçok sektörü olumsuz etkiledi. Dizi sektörü de olumsuz etkilenen sektörler arasında. Bu süreçte ne gibi sıkıntılar yaşadınız?

Pandemi sürecinde oyuncu bulmakta çok zorlandık. Pandemiden önce setlere 20-25 oyuncu gönderirken, bu süreçte ancak 5-10 kişi yönlendirebiliyoruz. Ve bir dizi için 20 kişi arıyorsak 5 kişi geliyor. Bu süreçte çekimlerin kalabalık olmamasına dikkat ediliyor. Yapım ekibi normalde sette günlük 10 oyuncu istiyorsa bu süreçte 5 oyuncu istiyor. Oyuncuların toplanma alanlarını ayırdık. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına çok dikkat ediliyor. Setlere girmeden önce koronavirüs testleri yapılıyor, ateşleri ölçülüyor. Eskiden gecelere kadar süren yoğunluk vardı ama şuan esnetildi. Ekibi ve oyuncuları sıkıntıya sokmamak şartıyla saatlerde de belirli düzenlemeler oldu. Elimizden geldiğince dikkat etmeye çalışıyoruz. Umarız bu süreç kısa sürede biter ve herkes derin bir nefes alır.

“Dizi sektörü yavaş yavaş Ankara’ya kayıyor”

Peki,  pandemi süreci dizi sektörünü olumsuz etkilese de bu süreçte izleyicileri bekleyen yeni projeler var mı?

Şuan Ankara’da Acemi Anneler(TRT), ve Beni Bırakma (ATV) dizileri çekiliyor. Behzat Ç.’den sonra haftalık yayınlanan ve çekimleri Ankara’da yapılan Teşkilat (TRT) dizisi başladı. Bunların yanı sıra dizi, reklam, katalog ve klip çekimlerimiz, güzellik yarışmalarımız devam ediyor.  Bu arada sinema filmleri ve belgesel de çektik. Yeni dizi projeleri var. Ankara’da pandemi süreci heyecan verdi. Dizi sektörü yavaş yavaş Ankara’ya kayıyor. İstanbul’un hemen hemen her köşesinde dizi ve film çekimi yapıldı. İstanbul bu konuda doyuma ulaştı. Ankara mekân zenginliğiyle dizi ve film çekimi yapılacak potansiyele sahip. Ayrıca burada zengin oyuncu potansiyeli de var. Yüzde 70’den fazla iş burada yapılabilir. Şuan yeni diziler ve işler yapılacak gibi gözüküyor.

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles