spot_img

Şafak Yılmaz ”Ankara Kukla ve Karagöz Atölyesi”

            1988 yılında Bafra’da doğdum. Çocukluğum köyde geçti ve tiyatro ile ilk tanışıklığımız yine bu köyün okulunda, bayram piyeslerinde oynadığım rollere kadar uzanır. Asıl sahne sürecim ise üniversite için geldiğim Ankara’da başladı ve bendeki tiyatro sevdası geleneksel tiyatro ile tanışıp bir daha bu yoldan hiç kopmadan yaşamama sebep oldu. Üniversite öğrencisiyken evimin bir odasını kukla atölyesine dönüştürerek ilk atölye çalışmalarıma başladım. Kukla, Karagöz, orta oyunu ve meddahlık gibi geleneksel tiyatro unsurlarını yaşatarak aktarabileceğim biçimde okudum, öğrendim ve çalıştım. 2018 yılında ise mesleğimi insanlara anlatabileceğim Ankara Kukla ve Karagöz Atölyesi’ni kurdum. Dileyen herkes bu atölyede kukla yapmayı öğrenebiliyor, Karagöz seyredebiliyor ve kahve içebiliyor.

Şu an Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kukla ve Karagöz alanında Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı unvanına sahip en genç ve son temsilcilerinden biriyim ve bu geleneğin bayrağını gelecek nesillere aktarmak için var gücümle çalışıyorum. Çalışmalıyım çünkü beni yaşatan Karagöz’ü yaşatmalıyım. Her zaman mesleğime karşı kendimi borçlu hissediyorum.

Hobi olarak evimin bir köşesinde başlayıp, şu an hayatımı idame ettirdiğim bu meslek bana her şeyden önce huzur sağlıyor. Çünkü bu kalıbın içerisinde rahat ve mutlu bir şekilde üretebiliyorum. Toplumun bu üretime sanat, usta, kuklacı, tiyatrocu, oyuncakçı, şaklaban ya da çapulcu demesi çok mühim değil, mühim olan ortaya çıkan üretimin seyircimi mutlu edebilmesidir. Seyircisini mutlu edememiş bir unsurun da asırlar öncesinden günümüze gelmesi imkansızdır. Hayattan beklentilerim de bu noktada başlıyor aslına. Asırlar öncesinden gelmiş bir geleneği devralan ustalardan biri olarak, asırlar sonrasına kalabilsin diye bol neşeli dokunuşlar yapmaya çalışıyorum.

İnsanlar, yakın çevrem en önemlisi ailem mutlu olsun ve çocuklar gülerek uyusun diye…

Oğlak burcuyum.

Haki renk tutkunuyum.

Saz çalar ve halk müziği dinlerim.

Bu ne kadar önemli bilmiyorum ama fena Beşiktaşlıyım

İlginiz ve emekleriniz için teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar diliyorum                                                                                       

ankarakukla@gmail.com

0541 903 55 88

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles