Alev Koçak

Kadınlar, iş dünyasında, birçok sektöre yön veriyor. Bazı insanlar, kadınların iş hayatında önünün kesildiğini düşünse de, ben aynı fikirde değilim. Gerçekten başarılı bir iş yaptığınızda, cinsiyet ayrımı ile karşılaşmıyorsunuz. Hem de erkeklerin yoğun olarak söz sahibi olduğu sektörlerde bile. Ama bir kadın olduğunuz için, o işi yeterince iyi yapmama konusunda bir ayrıcalık istiyorsanız, bunun da gereksiz olduğunu bilin.

Dünya hızla değişiyor. Artık bütün sektörlerde, internet ve dijitalleşmenin gelişmesi ile birlikte, karşılaştırma yapıp kıyaslamak çok kolaylaştı. Satın alacağı ürün veya hizmetle ilgili hiç bilgisi olmayan bir müşteri bile, birkaç dakika içerisinde bir sürü bilgiye ulaşabiliyor. Dolayısıyla, artık işinizde iyi olmak zorundasınız. Rekabet aşırı düzeyde. Herkes en iyi ürünü, en uygun fiyata almak istiyor. Bu durumda, işi yapan kişinin kadın veya erkek olmasından çok, kalite ve fiyat araştırılıyor. İşinizde iyi olduğunuzda, rekabette öne geçiyorsunuz.

Kadınların iş dünyasında ikinci plana itilmesi devri eskilerde kaldı kısacası. Bundan şikayetlenen kadın çalışanlar, sadece fazladan imtiyaz bekleyip, bulamayanlar bence. Kendisini desteğe muhtaç, tek başına başaramayan biri olarak gören bir kadın, elbette ki, iş dünyasında şansız olacaktır. Yetenekli ve kendisini tam olarak gerçekleştiren, cesur ve kendine güvenen bir kadın ise, hangi işe elini atsa, başaracaktır. Ben, iş dünyasındaki kadın-erkek ayrımını, bunu sürekli gündem yapan kişilerin oluşturduğu kanısındayım. Çünkü bütün gözlemlerim bunu kanıtlıyor ki, müşteri ürüne bakıyor. Ürününüz kaliteliyse, yaptığınız iş iyiyse, tercih edileceğiniz kesin.

Dünya üzerinde, kadının daha kolaylıkla yapacağı veya zorlanacağı değişik işler olduğu gibi, aynı şey erkekler için de geçerli. Herkes kendi yetenek ve gücüne göre işleri yapmaya uğraşmalı. Fiziksel güç gerektiren bir iş yaparken, yeterince güçlü değilseniz, zorlanırsınız. Ama burada bir adaletsizlik yoktur. Bu işi yapmak sizin seçiminizdir. Kendinize acıyıp olayı trajik hale getirmek yerine, kendinize daha uygun bir seçim yapmanızı öneririm.

Kadınların, özellikle yenilik gerektiren işlerde, çok yetenekli ve başarılı olduğunu düşünüyorum. Bir tek hücreden, bir insanı Dünya ya getirme kabiliyeti kadına bahşedilmiştir. Kendi gücünü doğru kullanan bir kadın, dünya üzerinde başka neler neler yapabilir. Ama öncelikle, ayrıma inanmayı bırakmalı ve kendisine tam olarak güvenmelidir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles