spot_img

Belkıs Rüzgar Çevik

HUZURLU VE MUTLU TOPLUM HUZURLU VE MUTLU BİR AİLEDEN GEÇER.

Bilerek ya da bilmeyerek zorbalık yoluyla , güç ve baskı uygulayarak kişinin ruh ve beden sağlığına zarar vermek şiddet olarak tarif edilir. Şiddetin arkasında yatan temel neden genel olarak psikopatolojik nedendir.

    Aile içi şiddet ailedeki herhangi bir kişi tarafından diğerlerine  yapılan ( aşağılamak , tehdit etmek , dayak, cinsel istismar vb )ruhunu ve bedenini acıtan tutum ve davranışlardır.

      0-6 yaş dönemi çocuklarda duygusal ve fiziksel şiddete maruz kalmak erişkin dönemlerinde psikopatolojik durum ortaya çıkarır.  Psikopatoloji sorunlu davranış duygu ve düşünce durumudur. erişkin hale gelen bu çocuklar kendilerinden sonra gelen  nesle , anne ve babalarından gördükleri tutum ve davranışları kendi çocuklarına karşı yapar.  Böylece şiddet kısır bir döngü içerisine girmiş olur.  Sağlıksız toplumun temeli atılmış olur.

        Aile içi şiddet çoğunlukla bilinmez saklanır gizlenir , şiddet son duruma gelince ya karakolda da  ya da mahkeme salonlarında ortaya çıkar.   Toplumun şiddeti gizlemeye çalışması olayların giderek daha da çıkmaz hale gelmesine neden olur. Fiziksel ve cinsel şiddet eylemlerinin yüzde 90 i aile de akraba ve aile bireyleri tarafından gerçekleştirilir.

        Şiddetin sebeplerine bakıldığında kişilik bozuklukları, akıl hastalığı , kıskançlık, paranoya , ekonomik nedenler olduğunu görürüz.

         Şiddet türleri :fiziksel şiddet ,  duygusal ve sözel şiddet , cinsel şiddet , ekonomik şiddet , sosyal ilişkilerin sınırlandırılması gibi sınıflara ayrılır.

          Şiddete maruz kalan çocuklara müdahale edilmezse travmatik bir yaşam sürer . Çocuğun beyni ve zihinsel kapasitesi bu durumla baş edemez. çocuklar aile içi şiddetten çok fazla etkilenir. Şiddete tanık olan çocuk kendisini suçlar bu durumdan kendisini sorumlu tutabilir ,çocuk anne ve babayı da suçlayabilir. Şiddete tanık olan çocuk şiddet göstermeye başlar. Okulda arkadaşlarına vurur. Çocuğun duygusal gelişimi bozulmuştur. Çocuklarda çoğunlukla suçluluk duygusu oluşur . İlerleyen dönemlerde de kendini gösterir,  bütün olaylardan kendini sorumlu tutan ve suçlayan bir insan ortaya çıkar. Psikopatolojik toplumun temelleri atılmış olur.

          Çocukluk ve gençlik dönemlerinde şiddet gören bir ailede yetişen  çocukların şiddet gösterme eğiliminde oldukları görülmüştür. bu şekilde şiddet nesillerden nesile aktarılır .Bu bir kültürel ve sosyal aktarımıdır.

            Toplumun huzuru ailenin huzuruna bağlıdır toplumları aileler oluşturur , aileler ne kadar eğitimli ve  ahlâkî değerleri üstünse toplumda o kadar sağlam ve uzun ömürlü olur. 

          Ahlak bir toplumda bireylerin tümü için geçerli ve uyulması gereken davranışlar kurallar bütünüdür. Bizim kültürümüzde çarpıtılmıştır. Ahlâkî davranışları yanlızca karşımızdaki kişiden beklememeli kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak , başkalarına da o şekilde davranarak erdemli ve ahlaklı toplum oluruz. Özgürlüğünüzün başladığı yerde başkalarının köleliği başlamış olabilir bunun için davranışlarımızı dengede tutmayı bilmeli ve  öğrenmemiz gerekir .  Eğitim bunun için gereklidir . Uzmanlardan yardım alabiliriz. Ahlak dışı davranışların altında psikopatoloji yatabilir.  Öncelikli olarak  hastalıklarımizdan kurtulmamız gerekir.

      Eğer değişmek gelişmek mutlu ve huzurlu bir toplum olmak istiyorsak ilk olarak kendimizi değiştirmekle buna başlayabiliriz.  Değişmek istediğimiz halde değişemiyorsak bir uzmandan psikoterapi alabiliriz istedikten sonra değişmeniz mümkün olacaktır.

web sitemizi ziyaret edin: https://www.belkisruzgarcevik.com/

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles