spot_img

Berna Türköver

Öncelikle sizi biraz tanıyalım. Berna Türköver kimdir?

Profesyonel Yaşam Koçuyum aynı zamanda İstanbul NLP Akademi Kurucusuyum. Yeditepe Üniversite’sinin ve İstanbul NLP Akademi’nin koçluk eğitmeniyim. Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF  (International Coach Federation) onaylı PCC (Professional Certified Coach) ünvanına sahibim. 2021 Yılında Türk İş Kadınları Derneği Tarafından Türkiye’nin  100 Başarılı iş kadını arasında seçildim. Aynı zamanda Yılın Yaşam Koçu Ödülünü aldım.

Uzun yıllardır koçluk alanında gerek kurumsal gerek bireysel eğitimler vermekteyim. Koçluğun çeşitli alanlarında; Yaşam Koçluğu, Eğitim ve Öğrenci Koçluğu, Yönetici Koçluğu, Kurumsal Koçluk, Ebeveyn ve Aile Koçluğu, İlişki Koçluğu, Holistik Koçluk gibi uluslararası standartlarda profesyonel koçlar yetiştirmekteyim. Holistik Koçluk ®  İstanbul NLP Akademiye ait bir markadır.

Çeşitli özel ve kamu kuruluşlarında kurumsal gelişim, kişisel gelişim, yönetici geliştirme, vizyon geliştirme gibi konularda kurum çalışanlarına eğitimler ve danışmanlık hizmeti vermekteyim. Bunların yanında eğitim kurumları içerisinde de çeşitli okullarda eğitimcilerin ve öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak koçluk çalışmaları ve ihtiyaçları doğrultusunda seminerler düzenlemekteyim. Bu kapsamda eğitimcilere Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri alanlarında da eğitmenlik programları vermekteyim.

Aynı zamanda NLP (Neuro Linguistic Programming)  alanında uluslarası seviyede Master eğitmenlerden biriyim. Eğiticinin Eğitimi programları düzenleyerek NLP Uygulayıcıları, Uzmanları ve Eğitmenleri yetiştirmekteyim.  

İstanbul NLP Akademi’nin kurucusu olarak bizlere akademinizden bahseder misiniz? Akademi’yi kurmaya nasıl karar verdiniz? Bu yola çıkış hikayenizi dinlemek isteriz.

“İSTANBUL NLP ®” Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescilli bir markadır. İSTANBUL NLP AKADEMİ Kişisel ve Kurumsal Gelişim alanında sektörde lider firmalardandır. Kurumsal hayatta uzun yıllardır çalışmış olmamla birlikte deneyimlerimi farklı bir alanda diğer kişilere nasıl aktabilirim düşüncesi ile bireysel ve toplumsal gelişime katkıda bulunmak ve kişisel gelişim alanındaki farkındalığı artırmak adına neler yapabilirim fikri ile İstanbul NLP Akademi hikayem başladı. İstanbul NLP Akademi aslında kişilerin ve kurumların pozitif yönde gelişmelerine ve hedef eylem planı içerisinde çözüm odaklı şekilde ilerleyebilmelerine katkı sağlama gayesi güderek kurulmuş bir akademidir. Toplum içerisinde kişisel gelişimin önem kazanmasına yardımcı olmak adına büyük bir rol üstlenmiştir.  Bu yönde kişilerin olumlu bakış açısı kazanmasına katkı sağlamak, daha çözüm odaklı bireyler olma yönünde gelişmelerine yardımcı olmak, kişinin kendi potansiyelini fark etmesi ve buna yönelik hedefler koyması, karşısına çıkan fırsatları değerlendirme beceresi geliştirmesi konularında hizmet vererek hem bireysel hem de toplumsal gelişime katkı sağlama amacıyla kurulmuştur. Tüm bunlarında yayında çeşitli kurumsal eğitimlerle de çalışanların ihtiyaçları doğrultusunda doğru eğitimler alarak gelişim göstermelerini yardımcı olmak ve kurumların vizyonlarını geliştirerek verimliliklerini artırmalarına katkı sağlamak hedeflenmiştir.  

İstanbul NLP Akademi’nin eğitim programı ve eğitim içeriklerini anlatır mısınız? Eğitim programları süreci nasıl ilerliyor?

İstanbul NLP Akademi içerisinde aktif şekilde koçluk ve NLP programları düzenlenmektedir. Koçluk ve NLP programlarımı uluslararası koçluk federasyonlarından akreditedir ve tüm dünya ile eşit standartlarda verilir. Koçluğun birçok farklı alanı mevcuttur. Profesyonel Uzman Koçluk, Yaşam Koçluğu, Kurumsal Koçluk programlarımız herkesin kendi hayatı içerisinde kullanabileceği özel bir metodoloji sunmaktadır. Koçluk bir yaşam tarzıdır ve bir beceridir. Bu beceriyi kazanan herkes kendi hayatı içerisinde gerek kişisel sosyal hayatında gerek kurumsal çalışma alanında rahatlıkla kullanabilir. Koçluk beceresi edinmiş bir kişi, iletişim modelini güncellemiş, durumlara farklı bakış açıları ile yaklaşabilen, yeteneklerinin farkında ve ne istediğini bilen, hayallerini gerçekleştirebilen, kararlı, sorundan ziyade çözüme odaklanan, ilişkileri yapılanmış biri haline dönüşür. Bunların yanında koçluğun spesifik alanları mevcuttur. Hayatının ya da iş yaşamının belirli bir kısmını desteklemek isteyen kişiler sadece bu alanlardan birini tercih ederek de koçluk becerisi kazanabilirler. Herkes gelişmek istediği alan ile ilgili özel bir eğitim programı da tercih edebilir. Bu alanlar İlişki Koçluğu, Eğitim ve Öğrenci Koçluğu, Yönetici Koçluğu, Nefes Koçluğu, Ebeveyn ve Aile Koçluğu, Holistik Koçluk gibi alanlardır. Tüm bu programlar kişilerin sadece bireysel gelişimlerini desteklemek ile kalmaz aynı zamanda mesleki gelişimlerinde katkı sağlar. Kişiler koçluk alanlarını kendi mesleklerini destekleyecek nitelikte seçebilecekleri gibi isterlerse bu eğitimlerle birlikte direkt koçluğu da meslek olarak yapabilirler. Profesyonel bir koç olma yolunda kişiyi başlaması gereken ilk yerden çıkabileceği en üst seviyeye kadar götürecek eğitim programlarımız mevcuttur. Koçluğun bir akademik süreci mevcuttur. Eğitim almanın yanı sıra danışanlarımızı mentörlük ve ünvanlama çalışmaları ile de desteklemekteyiz.

Koçluk eğitimlerimiz, danışanlarımıza koçluk beceresi kazandırma üzerinde temellendirilmiştir. Eğitimlerimizin tamamı uygulama bazlı gerçekleşmektedir. Danışanlarımız koçluk eğitimi içerisinde aldıkları tüm teorik bilgiyi uygulama fırsatı bulurlar ve eğitim süreçleri tamamlandığında koçluk sürecini içselleştirmiş ve yaşam tarzı haline getirmiş olurlar. Gerek meslek hayatlarında koçluğu nasıl kullanacakları ile ilgili gerekse kişisel sosyal hayatları ile ilgili ciddi bir farkındalık ve dönüşüm sürecinden geçerler. İstanbul NLP Akademi danışanları ile her zaman temas halindedir. Eğitimlerimizde danışanlarımızın bireysel ihtiyaçları gözetilir ve ona uygun şekilde hareket edilir.  

Eğitimlerinizden faydalanan kişiler aldıkları sertifikalar ile kendi iş yerini kurabiliyor mu?

Koçluk 2013 yılında Resmi Gazetede yayınlarak ve belirli standartlar çerçevesinde ülkemizde meslek olarak kabul edilmiştir. Programlarımız Mesleki Yeterlilik Kurumunun belirlemiş olduğu bu standartları karşılamaktadır ve kişiler İstanbul NLP Akademiden aldıkları koçluk programları ile birlikte Yaşam Koçluğunu bir meslek olarak yapabilmektedirler. Dolayısıyla kendi iş yerlerini de açabilmektedirler.

İstanbul NLP Akademi’nin eğitim kadrosunun tamamı uzman kişilerden oluşuyor. Bize biraz kadronuzdan bahseder misiniz?

İstanbul NLP Akademi kadrosu bizzat benim ekibimden uluslararası standartlarda ünvanlı koçlardan oluşmaktadır. Eğitmenlerimiz uluslararası koçluk federasyonlarının standartlarında deneyimli, alanlarında uzman belirli bir koçluk hizmet saatini tamamlamış uzun yıllardır bu alanda hizmet veren uzman eğitmenlerdir.

Yakın zamanda ‘Yılın En İyi Yaşam Koçu’ seçilerek alanınızdaki başarınızı bir kez daha kanıtladınız. Törenle alakalı duygu ve düşüncelerinizi almak isteriz.

Yılın En İyi Yaşam Koçu ödülünü aldığım için oldukça mutluyum.  Kişisel gelişim alanında farkındalığın her geçen gün artması hepimiz için gurur verici. Çalışmalarım ile bu ödüle layık görülmek benim için de oldukça mutlu edici ve gurur verici oldu. Umuyorum ki koçluk alanındaki farkındalığın artması yönündeki çalışmalarımızla kişilere, kurumlara ve böylelikle toplumsal bir fayda sağlamaya devam edeceğiz.

İlerleyen dönemlerde ki hedef ve projeleriniz nelerdir?

HOLİSTİK KOÇLUK ®  İstanbul NLP Akademinin bir markasıdır. Holistik kelime anlamı olarak bütünsel demektir. Holistik Koçluk Teknikleri ile danışanın hayatının farklı alanlarını bir bütün olarak değerlendirebileceğimiz özel teknikleri öğreniriz. Hepimizin hayatı farklı alanlardan oluşur. Holistik Koçluk Teknikleri ile bu farklı alanları bir bütün olarak değerlendirebiliriz, hayatımızdaki anlık problemlerden ziyade hayatımızın anlamına, bütüne odaklanıp olumlu ve çözüm odaklı bir bakış açısıyla yaşamımızın genelini etkileyen süreçleri rahatlıkla yönetebileceğimiz çalışmaları öğreniriz.

İstanbul NLP Akademi olarak toplumda kişisel gelişim alanındaki farkındalığın artması yönünde çalışmalarımıza kişileri bütünsel anlamda destekleyerek devam etmeyi hedefliyoruz. Bu anlamda tescilli markamız Holistik Yaşam Koçluğu Eğitimi ile ilgili hedefimiz hem bireylerin hem de kurumların vizyonlarını genişletip yaşamlarını pozitif yönde dönüştürebilmelerine yardımcı olmaktır.

Son olarak okurlarımıza ne söylemek istersiniz?

Hedeflerinizi, hayallerinizi bir kağıda veya deftere yazın. Gerekirse süsleyin, resimlendirin. Yanınızda taşıyabileceğiniz veya görebileceğiniz şekilde olması açısından önemli. Hedeflerinizi belirlerken şu andaki imkanlarınıza veya kaynaklarınıza göre değil, kendinizi kısıtlamadan özgür bir şekilde düşünün. Böylece, yaşamınızda nelerden memnun olmadığınızı ve onları gerçekten nasıl değiştirmek istediğinizin daha çok farkına varırsınız. Hedefinize ulaştığınızda hayatınız nasıl olacak, size nasıl katkı sağlayacak gibi düşünceleri içselleştirmek için zaman ayırmak gerekir. Hedeflerin  gerçekleşmesi için nasıl planlamalar gerektiği sonrasında düşünülmelidir. Harekete geçtikten sonra ise olumlu bakış açısını korumak, olumsuzluklar olduğunda deneyim olarak kabul edip öğrendiklerinizi  uygulamaya çalışmak çok önemlidir. Kararlı bir şekilde süreci yönetmek ve esnek olmak sonuca ulaşmamızı kolaylaştırır.  Burada NLP’nin başarı ilkelerinden “Başarısızlık yoktur, geri bildirimler vardır” sözünü belirtmek de isterim.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles