Fatih Kayacan

Tüm Sohhox okuyucularına merhaba. Ben Fatih Kayacan 6 şubat 1999 da dünyaya geldim 22 yaşındayım. Aslen Ankaralıyım fakat Antalya’da doğup büyüdüm ve Antalya’da yaşıyorum. Süleyman Demirel Üniversitesi güzel sanatlar fakültesi resim bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. Sanata yönelimim, çoğu insanın yetenek olarak adlandırdığı benim ise azim ve çalışmak dediğim olaya ortaokulda başladım. Resim hocamın ilgisi ve dikkati üzerine okul içinde yapılan resim kursuna kaydoldum orada 1 yıl geliştirebildiğim kadar geliştirdim kendimi ardından liseye geçince tamamen uzaklaştım resimden. Ta ki lisenin son sınıfına kadar.

Seçmeli resim dersinde resim hocamın tavsiyesi üzerine yetenek sınavlarına girmeye karar verdim ve lisede benim örgütlememle katılım sağlayan bir grup sanatsever arkadaşlarımla kurs açtırdık okulda. Derslerden sonra o atölye de sınava hazırlandım, her hafta sonu çizim yapmak için müzeye gittim bu şekilde hazirana kadar sınava hazırlandım. Yetenek sınavlarına 4 farklı şehirde girdim ve ne yazık ki hepsinden ret yedim. Derin bir umutsuzluğa düşsem de pes etmedim ve GSF hazırlık kurslarını gezdim tek tek ve en sonunda yolum Art Gülçin Sanat Atölyesi ile kesişti. Orada yeteneğin yanı sıra teknik bilginin de gerekli olduğunu öğrendim ve 1 yıl kadar bu atölye de gerek müzede gerekse parklarda, kafelerde sürekli çizdim bu süre zarfında girişimciliğe ilk adımımı atarak bir instagram hesabı kurdum bu hesap üzerinden pek çok karakalem siparişi aldım ve sanatımdan para kazanmanın en önemlisi ilk defa kendi paramı kazanmanın tadına o zaman vardım. Art Gülçin Sanat Atölyesinden mezun olurken 18 yaşımda bir karma sergiye katıldım ve ilk sergi katılım belgemi aldım. Daha sonra girdiğim mülakatlarda Süleyman Demirel Üniversitesi resim bölümüne girmeye hak kazandım.

Hayallerime tam anlamıyla ulaştım sanıyorken tüm bu olanların asıl hedefime ulaşmak için bir basamak olduğunu fark ettim kendimi herkese duyurmak ve sanatın ışığında yürüyebilmekti asıl hedefim. Bu sürede kurduğum instagram sayfası kapatıldı bütün emeklerimin gidişine üzülmek yerine yeniden başlamayı pes etmemeyi tercih ettim ve yeni bir sayfa oluşturdum ve zamanla o hesabı da geliştirip sipariş almaya devam ettim. Yoluma çıkan engellerle her zaman baş etmeye çalıştım bana mobbing uygulayan çizerler çıktı karşıma, çeşitli kötü söylemlerle psikolojik baskı uygulayarak vazgeçirmeye çalıştılar beni fakat bu durum beni daha da hırslandırdı en çokta üzdü. İnsanların bu denli kötü niyetli olmasına üzüldüm çünkü biz fakültede iyi bir ressamdan önce iyi bir insan olmayı öğreniyoruz bize bunu öğreten ve katkılarından bana kattıklarından dolayı sevgili atölye hocam Oktay Köseye teşekkürlerimi sunuyorum. Atölyede öğrendiklerim yanı sıra teknik olarak uyguladığım kes yapıştır ve kolaj yöntemleriyle pek çok iş ürettim. Bir resimde 1 tane egemen olabileceğini, 1 den çok egemenin kaosa dönüşebileceğini öğrendim tıpkı gerçek hayatta ki gibi sanatı gündelik hayata uyarlayarak öğrenebilirsiniz, sanatı yaşayarak öğrenebilirsiniz. Uzaktan eğitim zamanında daha çok üretip daha çok yanılarak daha çok öğrendim, çeşitli malzeme ve tekniklerle bir çok deneme yaptım. Sanatta önemli olan şeyin süreklilik ve üretkenlik olduğunu anladım. Renkler, çizgiler her şeyden önce önemli olan görmek hatta daha da önemlisi doğru görmek, dikkat edin bakmak değil görmek diyorum çünkü bazen baktığı şeyi de görmez insan.

Tüm bu eğitim ve üretim sırasında 2. kez canlandırdığım sayfam yine hüsrana uğradı bir süre ilgilenmedim daha sonra yaz tatilinde biriktirdiğim paralarla instagramdan reklam verdim ve açığımı reklamdan gelen siparişlerle kapatmaya çalıştım fakat bir süre sonra reklam veremeyecek duruma geldim ve sayfaya ara verdim. Fakat girişimci ruhum boş durmama dayanamadı ve üniversiteden 2 arkadaşımla mum işine atıldık parafin alıp çeşitli mumlar yaptık fakat bu girişimciliğim sanatım gibi sürekli olmadı ve tutunamadık mum işine ve bu yoldan vazgeçtik. Daha sonra ticari amaç gütmeyen akademiye hitap eden yeni bir instagram hesabı oluşturdum ve akademik çizimlerimi burada paylaşmaya başladım. Sohhox ailesiyle de bu hesabımda tanıştım işte. Sevgili okurlar sanat her anımızdadır baktığımız, gördüğümüz, sevdiğimiz her andır. Sanat sadece renkle, çizgiyle veya melodiyle sınırlandırılamaz sanat histir. Sanatı hayatınızdan çıkarmayın ve en önemlisi asla pes etmeyin. Bana dergilerinde yer veren sevgili Sohhox ailesine ve değerli zamanını ayırıp okuyan sizlere çok teşekkür ederim. Ben muhtemelen yeni bir girişimciliğe atılırım ama siz sevgiyle ve sanatla kalın…

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles