spot_img

Ezgi Şahin ”Diyette yanlış bilinen doğrular doğru bilinen yanlışlar”


Sağlıklı beslenmeye ve bilime olan aşkım çocukluk yıllarımda başladı. Bu aşk ile Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik lisansımı tamamladım.
Eğitim hayatım boyunca anne-çocuk beslenmesi, sporcu beslenmesi, yeme bozuklukları, bariatrik cerrahi sonrası beslenme ve kişisel gelişim gibi çeşitli alanlarda özel eğitimlere ve kongrelere gidip araştırmalarda bulundum.
Tez çalışmamı ise bağırsaklarımızın ikinci beyin görevi gördüğü düşüncesi ile “Prebiyotiklerin ve Probiyotiklerin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri” üzerine gerçekleştirerek bu düşüncemi hazırladığım tez çalışmam ile kanıtlama imkanı buldum.
Çocukluğumdan gelen bu aşkla hala öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyorum

Mesleğimi büyük bir aşkla Çukurambar Meva Plaza’ daki kliniğimde icra ediyorum ve benim için önemli olan insan ruhunu iyileştirmek… eminim ki ruhumuz iyileşince vücudumuzda kendiliğinden iyileşecektir.

Amacım sizi sağlıklı beslenmenin hayatımızda pozitif değişimlerle bir yaşam tarzı oluşturabileceğine inandırmak… Şok diyetler yerine ömür boyu uygulanabilecek programları sizlerle buluşturmak…
Sağlıkla kalın…

Diyet nedir?
Genellikle diyet kavramını aç kalmak, sevdiğimiz yiyeceklerden mahrum olmak ve en kötüsü de yaşamımızın belirli bir döneminde birkaç aylığına veya birkaç haftalığına uyguladığımız, uygularken sizi kısıtlayan, can sıkıcı ve dolayısıyla mutsuz eden değişik beslenme çeşidi olarak düşünmekteyiz.
Günümüzde ne yazık ki en korkulan kelimeler arasında yer almakta… Diyet yemekleri dediğimizde sanki arkasından yasaklar listesi, kibrit kutusu kadar peynir, şeker,un,tuz yok gibi söylemler takip edecekmiş gibi bir izlenim uyanıyor. Halbuki Yunancadaki “diyeta” kelimesinin karşılığı “denge” demek…
Çok az yemek,aç kalmak,perhiz yapmak ya da zayıflamak değil !
Aslında diyet kişinin kendine en uygun beslenme planıdır ve beslenme düzenidir.
Diyet daha düz tabir ile bir diyetisyen tarafından verilen sağlıklı bir beslenme programıdır. Bu programın içinde bulunan besinler tamamıyla kişinin özelliklerine göre ayarlanmaktadır. Kişinin yaşı, cinsiyeti ve içinde bulunduğu sağlık durumu diyet listesinin belirleyici birkaç faktörlerindendir.
Diyet yapmak zor bir süreçtir. Bu süreç bir motivasyon ve disiplin sürecidir. Bu motivasyonu size aşılayacak kişi ise diyetisyendir .

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles