spot_img

Hilal Çalışkan ”Alkol Mürekkep”

Alkol mürrekebi sanatının Türkiye’deki öncüsü Hilal Çalışkan

Merhaba hilal hanım sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba; Kendimi tanıtacak olursam aslen Sivaslıyım ama doğup büyüdüğüm yer Sydney, Avustralya. Sydney Üniversitesi İşletme ve İktisat bölümü mezunuyum. 15 senedir bilişim sektöründe çalışmaktayım. Sanatla çocukluğumdan beri iç içeyim diyebilirim babamdan dolayı. Bestelerle büyüdük, şiir de yazar kendisi. Bende kendimi bildim bileli resimle ilgileniyorum. Kara kalem, yağlı boya ve akrilik çalışıyordum. 2020’den beri de alkol mürekkebi üzerine çalişmalar yürütmekteyim.

Resim sevmek ve kabiliyetle doğru orantılı bunu ne zaman fark ettiniz?

Resim bir ifade dilidir bence. Sevmeyen zaten üretemez. Duygu elbet gerekli ama bunu ifade edebilmek, o hikayeyi anlatabiliyor olmak lazım. Çocukluğumdan beri resim yaptigim icin hocalarim hep yetenekli olduğumu söylerlerdi ama ben yeteneğin göreceli bir kavram olduğunu düşünüyorum.

BUTTER FLY VE PHOENİX

Bir resme başlarken yani o karar verme aşamasında sizi tetikleyen şey nedir?

Aslında yaşadiğimiz şu hayatın kendisi bir resim değilmidir bize sunduklariyla. Bazen duyduğumuz bir şarkı, bazen yaşadıklarımız, gördüklerimiz, hissettiklerimiz herşey ilham olabiliyor.

Resim yapmak sizin içinde bir nevi dünyadan kopuş trans halimi ?

Dünyadan kopuştan ziyade odaklanmaktır. Benim anlatmak istediğim hikayeyi, duyguyu  kağıda ya da tuvale bunu aktarmamdir.

Kaç sergiye katıldınız ve kişisel sergileriniz oldu mu ?

Alkol mürekkebi tekniği ile alakalı toplamda 5 sergiye katıldım. Henüz kişisel sergim yok. Önümüzdeki dönemlerde bununla alakalı bir çalısmam olucak.

Sizin için özel bir çalışmanızı var mı onu görsel olarak paylaşabilir miyiz?

tabiki

THE GOLDEN WARRİOR

Online sergiler ve müzayadeler oluyor okuyucularımızın bunlara ulaşabileceği kanallar nedir?

Şu son bir buçuk senedir yaşadığımız covid ile birlikte yaptığımız iş modelinden, çalışma ve iletişim kanallarımız çok değisti biliyorsunuz. Sanat dalı bu anlamda en çok etkilenen sektörlerin başında maalesef. Herşey daha çok online ya da sanal dediğimiz platforma taşınıyor ve bu anlamda okuyucularınıza önerebileceğim bu alanda çalışmalar yürüten sanat galerileriyle irtibata geçmek olucak. Bolca araştırmalarını, deneyimlerinden faydalanabilecekleri üstadlara ulaşmalarını tavsiye edebilirim.

L’AMOUR

Akol Mürekep nedir? Neyi ifade ediyor?

Alkol mürekkebi çok yeni bir teknik, dünyada çok yaygın olmasina rağmen Türkiyede neredeyse bilinmiyor. Bu tekniği keşfettiğimde bende hissettirdiği duygu inanılmazdı. Kendimi buldum bu teknikte. Hayatın kendisine çok benzetiyorum. Nasıl ki hayatı akışında yaşamak lazım deriz, bu sanat da o şekilde. Sizin aklınızda tasarladığınız bir eser vardır ama bunu kağıda döktüğünüzde mürekkep sizi öyle bir yönlendiriyor ki o akışa güvenip eserinizi tamamlarsiniz. O resimde bir yolculuğa çıkarsınız kısacası. Nasil ki müzikteki notalar ve verdiği esler o duyguyu yansıtıyor, alkol mürekkebi de netlikten ziyade o duygunun ruhunu yansıtıyor, en azından benim çalışmalarım bu şekilde. Fırça vuruşlari ile detaylari öne çıkarırsınız, mürekkep ile o hikayenizin ruhunu yansıtırsınız.

THE HORSE WHİSPERER

Sizin icin alkol murekkebin oncusu diyorlar. Ne dusunuyorsunuz bu konuda?

Öncelikle çok teşekkür ederim. Resim deyince insanların çoğunlukla aklına gelen yağlı boya ya da akrilik çalısmalar oluyor. Eserlerimi görenler önce bir şaşırıyor, ebruli mi diyenler de oldu, içine giricekmişim gibi hissiyat veriyor diyenler de. Farkli ama çok güzel yorumlar aldım. Türkiye’de bu sanatın tanınmasında öncülük edebiliyorsam ne mutlu bana. Umarim daha çok kitlelere tanıtma şansımız olur.

THE BLACK STALLİON

“Horse Whisperer” at seriniz çok ilgi gördü. Bu çalısmanız devam edicek mi? Evet bu serim çok beğenildi, çok mutluyum. Benim için özel bir çalışma oldu her bir eser. Hepsinin ayri bir hikayesi var. İlerleyen süreçlerde devamı gelicek, ama şu anda üzerinde çalıştığım yeni bir seri var. Orda tekniklerde biraz daha değisime gidiyor olucam. Umarim yine sanat severlerin beğenisini kazanır.

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles