spot_img

Kadriye Ciritci

1-Kendinizden bahsedermisiniz

Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi , Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Aile hayatım, eğitim hayatım, iş hayatım tamamıyla bu güzel şehirde geçti ve devam etmekte. Pandemi dönemiyle yazmakta olduğum iki kitabım var . Gün Kurusu bir Aşk Romanı . Diğer kitabım Yaşam Filesi . Hayatın kaybolmaya yüz tutmuş kavramlarını yazıyorum. Fotoğraf Sanatçısı olan oğlum ile birlikte , onun fotoğraflarının da yer alacağı bir kitap olacak . Üç tane dijital dergide yazarlık yapıyorum . Voyage, ModdaTurkey, JOBLİFES. ModdaTurkey dergide aynı zamanda yardımcı konular editörüyüm. JOBLİFES İş Dünyası dergisinin editörlüğünü üstlendim. Voyage da aylık gezi yazılarım yayınlanıyor.
Kitap okumayı, seyahat etmeyi,yazmayı,yüzmeyi,doğa yürüyüşlerini, yoga ve meditasyon yapmayı çok seviyorum. Bunlar benim yaşantıma değer katan hobiler . Hayvanseverim . Sokak hayvanlarına destek oluyorum. Sahiplendiğimiz iki tane sokak kedimiz var. Yaşam enerjilerim. Çok seviyorum onları. Eski bürokratım . Halen devam etmekte olan , oğlumun başında bulunduğu, Kuyumculuk üzerine bir aile şirketimiz var.Zaman zaman tasarladığım takılar büyük ilgi gördü.
Cemiyet hayatı içerisinde aktif olmayı seviyorum.


2-Pandemi dönemi ile ilgili düşüncelerinizi paylaşırmısınız?

Dünya ve insanlık bu salgını , elbette ağır kayıplar vererek atlatacak.
Ülkemizde de görülmeye başladığı günden bu yana , alınan önlemler çerçevesinde, hepimiz kendimize misafiriz. Bu süreçte hayata bakış açımız değişecek, kaybettiğimiz değerleri tekrar hatırlayacak, bencillikleri, egoları bir kenara bırakıp , toplumsal duyarlılığımızı arttırarak 21 yüzyılın yeni felsefesini yeniden çizeceğiz.
Akılla
Bilimle
Dayanışmayla
Adil paylaşımla
Doğaya saygıyla ve sevgiyle
En önemlisi vicdanla.
Büyük usta Nazım Hikmetin dizelerinde dediği gibi ,
Biraz daha sabır , biraz daha inat ,
Kapının arkasında bekleyen ölüm değil , hayat.


3-yazarlığa nasıl başladınız?

Pandemi dönemiyle birlikte, farkındalığımızın arttığı günleri yaşıyoruz. Edebiyata olan aşkım hiç bir zaman bitmedi . Bu dönemi değerlendirmek için yaz aylarında aldığım bir kararla yazmaya başladım . Bir kaç ay sonra iki kitabımı da tamamlarım diye düşünüyorum . Dergiler için bazı makaleleri kaleme almak da vakit buldukça bana keyif veriyor. 3 dergide yayınlanıyor.

4-Ankara Cemiyeti hakkında neler söylemek istersiniz?

Ankara bir kültür şehri. Gökkuşağının , tüm renklerini kapsayan , rengarenk bir cemiyet yaşamı var. Sergiler, konserler, davetler, açılışlar, yardım geceleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının birbirlerine , ticari ve dostluk kapsamında dayanışmaları , moda sohbetleri, defileler gibi …
Son günlerde tabiki bunlar yapılamıyor. Pandemi nedeniyle, pek çok iş yeri kapalı . Etkinlikler maalesef yok . STK lar faaliyetlerini online, zom toplantıları yaparak dijital de yürütüyorlar.

5-Giyim tarzınız?Tercih ettiğiniz markalar?

Klasik tarz seviyorum . Spor şıklığı günlük hayatımda çok tercih ediyorum . Kişiye özel tercih ettiğim modacılar oluyor .Kendi tarzımı kendim yaratıyorum diyebiliriz. Ülkemizde , İpekyol, Twist, Zara, Yurt dışında , Dolce and Gabbana, Prada özellikle gözlük ve çanta.Armani, Valentino, Channel, guess. Aksesuar olarak saat olarak Rolex tercihlerim arasında . İmitasyon takı aksesuar kullanmıyorum . Allerjik reaksiyona maruz kalıyorum. Kendi tasarladığım Elmas , İnci, Pırlanta takıları tercih ediyorum . Elmas en sevdiğim. Antika olanlar tercihim .

6- En sevdiğiniz renk ?

Siyah, Beyaz,Mavi

7-Güzel yemek yapar mısınız?

Hemde çok güzel . Paulco Coelho şöyle demiş ;
Yemek yapmak sanatların en güzeli ve kusursuz olur.
Beş duyumuzu birden harekete geçirir , hatta bir duyumuzu daha uyandırır. Elimizden geleni ortaya koyma ihtiyacımızı .
En sevdiğim tedavi budur.
Bende aynı düşüncedeyim. Üretmeyi ve paylaşmayı seviyorum. Değişik lezzetler üretmek , bana adeta terapi oluyor ve harika bir aşçıyım.

8-Hayat mottonuzu merak ediyorum?

Hayat mottom , kapı aralığından baktığımda , görebildiğim en güzel şeydir YAŞAMAK

9- Yaşam felsefiniz ilgili neler söylemek istersiniz?

Nezaket bir insanlık sanatıdır ve benim önceliklerim arasındadır.
Saygılı olmak her zaman saygınlığı , sevgi dolu olmak , her zaman sevilmeyi getirir.
Jean Paul Sartre ‘nin dediği gibi ;
Sevmek , sevilmenin projesidir.

10-Son olarak neler söylemek istersiniz? Yaklaşan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü ile ilgili bir mesajınız olacak mı?

Her zaman kendime misafir oldum . Bunu ilke edindim . Yaşantımın her kademesinde, kendimi çok iyi ağırladığıma inanıyorum ve kendime teşekkür ediyorum .

Kadınlar Yeryüzünün en zarif ,en nadide mücevherleridir. Gittiğinde ardında , bıraktıkları saymakla bitmez. Ne çok şey bırakırlar arkalarında. Dünya’da ve ülkemizde farklı kültürlerde ve coğrafyalarda , zordur kadın olmak. Hayatın belki de en ağır işçileri. Yaşamları boyunca hep ön saflarda, mücadele etmekte, bütün zorluklara karşı göğüs germekte de bir o kadar usta .

1857 yılında başlayan, büyük bir grev ve ardından 120 Kadın işçinin çıkan yangında can vermesi üzerine , her yıl 8 Martta kutlanan Dünya Kadın Emekçileri günü , Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış , uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde, kadınların toplumsal mekanizmaların işleyişi açısından siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine , ekonomik ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılan bir gün olması sebebiyle tüm Dünya Kadınlarının ve Türk kadınlarını yürekten kutluyorum.
Derginizde bana yer verme nezaketini gösterdiğiniz için , başta, Sohhox Dijital dergi Editörü Sevgili Melek Şenol hanımefendiye teşekkür eder, yayın hayatınızda başarılar dilerim .

Sevgi ve Saygılarımla

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles