spot_img

Seyhan Sevinçler

Merhaba ben Seyhan Sevinçler, lisans ve yüksek lisansını Marmara üniversitesinde tamamlamış, ’99 Marmara depremini Yalova’da yaşayıp, mesleğe depremzedelerle çalışmayla başlayan bir psikolojik danışmanım. 3 Yıl boyunca Unicef’in yurtdışından gelen uzmanlarından eğitimler alıp sahada uyguladık. Türkiye’nin önde gelen üniversitlerinden uzmanlardan süpervizyon aldık. O zorlu koşullarda o zorlu vaka’larla çalışırken sadece travma ile tanışmadık. İnsanın mucizesiyle de tanıştık. Enkazdan çıkan, ailesini kaybeden çocukların tekrar güldüğünü gördük, eşini kaybedenlerin yeniden aşık olduğunu, çocuğunu kaybedenlerin tekrar çocuk sahibi olmaya karar verdiğine şahit olduk.

O süreçte anladım ki en katlanılamaz dediğimiz acıları yaşayanlar dahi yola devam edebiliyor. Mutlaka kolay bir yol değil, mutlaka kayıplara dair keder kalplerinde hep yer ediyor ve aynı zamanda da hayat devam ediyor. O acıya rağmen, yeniden sevmek yeniden gülmek mümkün. Meslek hayatımda aldığım bu dersi elimden geldiğince hayatıma yansıtmaya çalıştım. elimden geldiğince zorlu alanlarda hizmet veren sivil toplum kuruluşlarına destek verdim, veriyorum. Farklı gelişen çocukların ailelerine destek olan kuruluşlarda gönüllü çalıştım. Kadının ve çocuğun toplumdaki statüsünü yükseltmeyi hedefleyen kuruluşlara destek veriyorum. Mesleğimde ilerlerken sanatla psikoterapi, gottman çift terapisi, aile terapileri ve aile dizimi, mindfulness çalışmaları gibi pek çok tekniği de dağarcığıma kattım.

Bir psikoterapist olarak danışanlarımın sinir sistemlerini güçlendirerek, başa çıkma mekanizmalarını çeşitlendirmek için hizmet veriyorum. Ülkemizde ve dünyada yaşanan pek çok olay zaman zaman umudumu kırıyor, yüzüm düşüyor sonra dikkatimi “burada ve şimdi”ye çeviriyorum. Anlık olsa dahi nefesimi bırakabildiğim, kaslarımı gevşetebildiğim bir durum yaşayabiliyorsam ne ala. Polyannacılıktan bahsetmiyorum ancak varolan durumun içinde sakin kalabilmek hatta gülümsemenin gücünü kulllanabilmekten bahsediyorum. Koruyucu ruh sağlığı önlemi olarak her gün üç doz gülümseme öneriyorum. Sabah aynada kendinize gülümseyerek başlayabilirsiniz işe…

Fotoğraf:Didem Engin

Related Articles

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles